Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

V piatok začína v histórii najväčšia výstava vinárov a vinohradníkov

V piatok začína v histórii najväčšia výstava vinárov a vinohradníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prvá celoslovenská vinárska výstava bude aj o ochrane vinohradov a podpore vinárov. Výstava sa koná popri 20. ročníku medzinárodnej súťaže vína “Concours Mondial de Bruxelles 2013”, ktorá je považovaná za jednu z najväčších a najprestížnejších prehliadok vín na svete. Slovensko a teda aj Bratislava je prvou krajinou bývalého východného bloku, ktorá získala právo usporiadať túto svetovú súťaž.

Milovníci dobrých a kvalitných vín si už tento víkend prídu na svoje. V piatok a v sobotu (10. a 11. mája) sa bude v priestoroch bratislavskej Incheby konať Prvá celoslovenská vinárska výstava, ktorej sa zúčastní takmer 100 výrobcov vína zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. V 20-ročnej histórii Slovenska je to počtom vystavovateľov najväčšia výstava slovenských vinohradníkov a vinárov. Budú tu aj domáci výrobcovia ušľachtilých destilátov, množstvo farmárov, producenti slovenských syrov a ďalších špecialít. Cieľom podujatia je ochrana vinohradov a podpora vinárov. Záštitu nad výstavou prevzal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

Výstava bude otvorená po oba dni od 10.00 do 20.00 h. Oficiálne otvorenie výstavy bude v piatok 10. mája o 16.00 h v priestoroch haly A1 Incheba Expo. V sobotu od 12.00 do 13.00 h budú predseda BSK Pavol Frešo a podpredseda BSK Ivo Nesrovnal diskutovať s odbornou aj laickou verejnosťou o ochrane vinohradov a zachovaní pokladu bratislavského regiónu.

“Bratislavská župa podporuje slovenských vinárov, čím zároveň podporujeme aj cestovný ruch a pracovné miesta, ktoré sú nezanedbateľné a vďaka ktorým môžu byť ľudia zamestnaní v takto atraktívnom odvetví. Máme tu vinohrady a chceme, aby ostali zachované,” povedal Pavol Frešo.

Ako ďalej uviedol, v tomto je BSK lídrom. Kraj inicioval aj memorandum na záchranu vinohradov, ktoré podporili všetci dotknutí starostovia a primátori regiónu. Župan zároveň zdôraznil, že chcú, aby boli vinohrady chránené zákonom tak, ako je to napríklad v Rakúsku či v Nemecku.

“Nie je žiadna hanba postaviť sa za prácu našich slovenských rúk aj tu pod Malými Karpatmi,” dodal Pavol Frešo.

Podľa podpredsedu BSK a zároveň predsedu Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Iva Nesrovnala sú bratislavské a malokarpatské vinohrady klenotom bratislavského regiónu, zdrojom našej identity a tiež kultúrnou a historickou chrbticou tohto regiónu.

“Sú aj významným a zásadným zdrojom hospodárskeho rastu a vytvárania nových pracovných miest. Preto klčovanie a likvidácia vinohradov je brzdou hospodárskeho rastu regiónu,” povedal.

Župa pripravila aj niekoľko verejných diskusii na záchranu vinohradov a s výzvou sa obrátila na poslancov NR SR, aby sa záchrana vinohradov stala aj ich prioritou.

“Chceme nielen ukázať maximálnu konkurencieschopnosť slovenských výrobcov vína v rámci spoločného trhu EÚ s vínom, ale aj zdôrazniť horúce fakty, že Bratislava a jednotlivé regióny sú pod tlakom developerov,” uviedol spoluorganizátor podujatia Vladimír Hronský.

Výstavou chcú podporiť menšie slovenské značky a výrobcov. Prvá slovenská vinárska výstava je najväčšie reprezentačné podujatie organizované občianskym združením Víno zo Slovenska v spolupráci s BSK a ďalšími partnermi a inštitúciami, ako sú Národná sieť rozvoja vidieka SR, Bratislava Tourist Board, Bratislava Region Tourism, Stredná odborná vinársko-ovocinárska škola v Modre. Na výstave budú zastúpené vínne cesty a združenia pestovateľov viniča a výrobcov vína na Slovensku – Malokarpatská vínna cesta, Tokajská vínna cesta, Nitrianska vínna cesta, Podunajská vínna cesta, Vínna cesta Záhorie, Veľkokrtíšska vínna cesta, Iprovin – združenie pestovateľov hrozna v integrovanej produkcii na Slovensku a občianske združenie Víno zo Slovenska, ktoré sa zaoberá podporou slovenských výrobcov vína a vinárskym marketingom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments