Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Navýšenie úrody repky za každých podmienok

Navýšenie úrody repky za každých podmienok
insert_photo4 x Agrobiosfer

Ešte len pred pár týždňami sa nám otvorila jar a aj pod vplyvom počasia sme sa dostali do fázy kedy budeme vstupovať do porastu repky naposledy. Na väčšine územia repky pomaly začínajú kvitnúť a od dĺžky kvitnutia bude závisieť aj množstvo úrody.

Aktuálny stav porastov repiek
Na nižšie položených lokalitách a v závislosti od odrôd začíname sledovať, že porasty sa postupne dostávajú do štádia kvitnutia, naopak na vyššie položených lokalitách začína repke ešte len predlžovať. Celý priebeh jari je atypický a porasty sa snažia čo najrýchlejšie dobehnúť zameškané. To môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv na výšku úrody.

Ako podporiť a predĺžiť kvitnutie?
Z pohľadu fyziológie repky sa postupne od obdobia kvitnutia začína presun auxínov z aktívne rastúcich zelených častí repky do generatívnych orgánov- do kvetov. Sila auxínového účinku sa zvyšuje po odkvitnutí a smerom do vytvárajúcich sa šešúľ prúdi prednostne najvyššie množstvo živín. Aplikáciou prírodného listového hnojiva so stimulačným a protistresovým účinkom na báze morských rias Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha podporíme a zintenzívnime tok živín priamo do semien, a tým pádom zvyšujeme HTS a úrodu. Veľkou výhodou v porovnaní s ostatnými prípravkami s auxínovým účinkom je obsah bioaktívnych látok zabezpečujúcich silnú protistresovú ochranu reguláciou otvárania a zatvárania prieduchov. Repka ošetrená týmto prípravkom dokáže v prípade prísušku v sebe udržať až o 20 % viac vody v porovnaní s neošetrenou kontrolou. Ďalšou výhodou je aj obsah prírodných giberelínov, ktoré podporujú a predlžujú kvitnutie.


V neposlednom rade touto aplikáciou udržujeme aktivitu koreňov, ktoré sú veľmi dôležité až do fázy dozrievania semien. V prípade, že príde redukcie koreňov v štádiu tvorby šešúľ až do dozrievania repka stráca na HTS, a tým pádom aj na úrode, nakoľko si nedokáže potiahnuť z pôdy potrebné množstvo živín a vody.

Intenzívna stimulácia a prevencia proti chorobám
Aby sme v čo najväčšej miere podporili tok živín do semien a tiež udržali čo najdlhšie aktivitu koreňov odporúčame prípravok Alga 600 kombinovať s prípravkom SoftGuard++ v dávke 0,8 -1 l/ha. Jeho hlavným účinkom je silná prevencia proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám, synergický účinok s prípravkami na báze morských rias, zvyšovanie HTS a podpora rastu koreňov.
V tabuľke uvádzam výsledky z lokality Záhorie (rok 2012 – extrémne sucho), kde sme overovali účinnosť prípravku Alga 600 v kombinácii s prípravkom SoftGuard++.

Tab. 1. Výsledky prevádzkového pokusu s repkou, odroda Exagone, lokalita Záhorie, 2012


Najlepšou cestou ako zistiť účinnosť našich odporúčaní v praxi, je vyskúšať si ich priamo u Vás na podniku. Nebojte sa nových trendov, nakoľko nami ponúkané prípravky majú za sebou 20 ročný vývoj a ich účinnosť je overená vo viac ako 100 krajinách sveta.

Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu webovú stránku www.agrobiosfer.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 4 x Agrobiosfer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments