Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodársku prvovýrobu trápi malý záujem mladej generácie

Poľnohospodársku prvovýrobu trápi malý záujem mladej generácie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jednou z najviac diskutovaných tém v poradí už 18. celoslovenského chovateľského dňa pinzgauského dobytka v liptovskej obci Podtureň, ktorého súčasťou bola výstava tradičného horského plemena kráv, bol problém neustále klesajúceho záujmu nastupujúcej generácie o odborné poľnohospodárske vzdelanie a prácu v poľnohospodárskej prvovýrobe.

„Áno, je to veľký problém. Mládež upiera pozornosť iným smerom, ani tých málo absolventov poľnohospodárskych škôl nemá príliš záujem ísť do praxe. Čoraz jasnejšie zisťujeme, že musíme vyvinúť väčší tlak na výchovu mladých ľudí, ktorí budú mať ozajstnú chuť pracovať v agrárnej prvovýrobe,“ konštatoval predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka Ján Paciga a predseda predstavenstva spoločnosti Agria so sídlom v Liptovskom Ondreji.

Malý záujem o štúdium na odborných školách poľnohospodárskeho zamerania potvrdil riaditeľ liptovskomikulášskej Strednej odbornej školy polytechnickej Drahomír Krčmárek.

„Po skončení základnej školy by žiaci mali ísť študovať nejakú odbornú školu. V tomto mám ťažké srdce na gymnáziá. Berú veľké množstvo študentov, učia ich len všeobecné predmety, a potom im chýba odbornosť, ktorú potom už ťažko dobiehajú a ťažko získavajú vzťah k potrebným odborom,“ zdôraznil.

Jednou zo svetlých výnimiek je sotva 17-ročná nádejná budúca farmárka Zuzana Užíková z Važca, ktorá sa na spomínanej výstave s radosťou zhostila úlohy v hodnotiacej komisii.

„Smutným faktom je, že naše poľnohospodárstvo celkovo upadá, čo je veľká škoda, pretože slovenské výrobky boli naozaj veľmi kvalitné. Naša rodina žije z toho, čo si sami dopestujeme a vychováme. Chcem aj profesionálne pokračovať v tomto dobrom spôsobe obživy,“ dodala odhodlane pre TASR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ľudovít Olejár
Ľudovít Olejár
9. máj 2013 8:04

Tato správa ma rozčulila. Písal som bakalársku aj diplomovú prácu o pinzgauskom dobytku. Potreboval som údaje zo zväzu, a nedostal som odpoveď. Ked som bol v chove tak na mna pozerali, že čo tam chcem, a sa smiali, či sa do toho vôbec vyznam. A čudujme sa potom prečo sa… Celý komentár »

Martin Riško
Martin Riško
9. máj 2013 8:18

NIe som sice polnohospodar, ale taktiez vnimam neochotu z strany organizacii pomoct mlady farmarom. S bratom chceme taktiez zacat podnikat v tomto odvetvi, no dostat sa k vlastnej pode ktoru obhospodaruje toho casu firma, je velky problem. Podpora zacinajucich farmarov v SR je nulova. Podstatne je, ze kazdy trtko co… Celý komentár »

ja
ja
9. máj 2013 21:20

polnohospodári ignorujú mladých ludí a nemajú záujem o nikoho pokial sa nejdená o decko nejakého agromanažéra.

Michal Demeš
Michal Demeš
10. máj 2013 5:20

U nas na farme bezi kruzok mladych farmarov. Syn s pratelmi organiyuje prakticky zamerane kurzy, ako sa da zacat hospodarit. Ak maju zacinajuci ludia zaujem radi sa s nimi podelim o svoje skusenosti, ak sa dokazu zorganizovat. Prikladom su kurzy Permakultury (trvalo udrzatelne polnohospodarstvo a sebezasobovanie potravinami), ktore na farme… Celý komentár »

aj ja
aj ja
10. máj 2013 15:06

šak tam nikto nehovoril že chýbajů mladý v kanceláriach! do traktorov a chlievov treba!!to stě špatne pochopili!

agrárnik z N
agrárnik z N
14. máj 2013 18:34

Normálny mladý človek, ktorý vidí ako ide agrárny sektor dolu vodou a politici rozbili všetko dobré tak nechcite aby išli na také štúdium. To ako keby robili nábor baníci na profesiu – baník rubač. V oboch povolaniach už švitorí umieráčik a Tí čo to tu rozbili to na 100% neoživia.

Domin
Domin
6. apríl 2014 22:13

Ja som skončil školu maturitou a chcel som sa zamestnať na Pol.Drustve a všade tvrdili jak majú dost nepriberaju nových prešiel som snad celé zapadne slovensko a nikto ma ani neprijal pritom prax mám táto práca ma baví aj kebych mal hrŕkat cely den na starom traktore a nepotrebuju nikde… Celý komentár »