Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny sú najnižšie za posledných 9 mesiacov

Ceny sú najnižšie za posledných 9 mesiacov
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (7. mája) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Takmer 220 eur za tonu je hodnota, za ktorú poľnohospodári speňažujú potravinársku pšenicu triedy E. Jej ceny klesajú od začiatku roka a existuje predpoklad, že tento trend bude pokračovať aj do dlhodobej budúcnosti. V dvojtýždňovom odhade sa počíta so zastavením poklesu cien a s miernym nárastom.

Ceny kŕmnej pšenice klesli za ostatné dva týždne o takmer 9 eur. Jej súčasná hodnota dosahuje 195,2 eur za tonu. Pod dvesto eur sa naposledy dostala v prvej polovici augusta. Do krátkodobej aj dlhodobej budúcnosti sa nepočíta s výraznejšou zmenou cien.

Kŕmna kukurica taktiež podliezla psychologickú hranicu 200 eur a v súčasnosti sa speňažuje za 197,2 eur za tonu. O dva týždne by mali ceny mierne vzrásť. Dlhodobý vývoj ale hovorí o ďalšom poklese a to pod 190 eur za tonu.

Repka neklesá tak výrazne ako obilniny. Cena dosahuje 448 eur za tonu. V dvojtýždňovom horizonte by nemalo dôjsť k zmene. O tri mesiace existuje predpoklad narástu na úroveň 460 eur za tonu.

Cenu 437,5 eur za tonu dosahuje slnečnica. Krátkodobá perspektíva neprinesie výraznejšiu zmenu. O tri mesiace by hodnota slnečnice mala poklesnúť na úroveň 414 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments