Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

V októbri klesli ceny na Slovensku najrýchlejšie v histórii

Slovensko zaznamenalo v októbri tohto roka najrýchlejší medziročný pokles cien vo svojej histórii. Naposledy pritom podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka medziročne rástli ceny v krajine ešte v decembri 2013.

 Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes totiž zverejnil najnovšie údaje o spotrebiteľských cenách. Podľa nich v októbri tohto roku vzrástli spotrebiteľské ceny v porovnaní so septembrom o 0,1 %.

“Dynamika ich medziročného poklesu sa však aj napriek tomu opäť prehĺbila z -0,5 % na -0,6 %,” doplnil Koršňák.

Prekvapenie podľa neho v októbri priniesli najmä ceny pohonných látok. Aj napriek tomu, že cena ropy už v posledných dvoch mesiacoch mierne rástla, ceny pohonných látok na Slovensku ďalej klesali. Pokles vykázali najmä ceny benzínu.

“Otvorené nožnice medzi cenou ropy a cenou pohonných hmôt sa tak podarilo v posledných dvoch mesiacoch z veľkej časti zatvoriť,” opísal analytik.

Oneskorená reakcia cien pohonných látok na prudký pokles cien ropy v úvode roka by mohla mať podľa jeho slov dôvod v dlhodobých kontraktoch producentov pohonných látok na nákup ropy.

“V takomto prípade by vývoj v septembri a októbri nemusel byť krátkodobou výchylkou, ale ceny palív na Slovensku by sa mohli udržať na nízkej úrovni aj v nasledujúcom období a viac-menej už pomerne presne kopírovať vývoj cien ropy,” doplnil Koršňák.

Za očakávaniami analytika v októbri mierne zaostal aj rast cien potravín.

“Tie ostali v porovnaní so septembrom nezmenené, dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 0,3 % na 0,8 %,” vyčíslil Koršňák.

A to v dôsledku nižšej porovnávacej bázy z minulého roka, keď po veľmi dobrej úrode v lete minulého roka na jeseň ceny potravín začali výraznejšie klesať.

Nespracované potraviny potvrdili očakávania a v súlade s cenami poľnohospodárskych surovín zaznamenali aj v októbri opäť zvýšenie cien.

“Dynamicky rast opäť vykázali najmä ceny zeleniny. Zvýšenie ich cien bolo výrazne silnejšie ako je ich tradičný sezónny nárast v jeseni,” dodal.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak boli podľa analytika ceny zeleniny vyššie už o viac ako štvrtinu. Naopak, ceny spracovaných potravín ďalej klesali, najmä v dôsledku zníženia cien mlieka a mliečnych výrobkov.

Čo sa týka výhľadu do budúcnosti, podľa Koršňáka naďalej platí, že stále neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať aj počas ostatku roka.

“Oneskorená korekcia cien pohonných hmôt by mohla držať infláciu v zápornej oblasti aj na prelome rokov, v dôsledku nižšej minuloročnej porovnávacej bázy by sa však dynamika poklesu cien mala predsa len zmierniť a opäť priblížiť bližšie k nule,” dodal.

Zásadnejšie zrýchlenie rastu cien pritom neočakáva ani v budúcom roku, kedy by sa inflácia podľa jeho prepočtov mala počas väčšiny roka pohybovať na úrovniach do 1 %.

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments