Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V Austrálii očakávajú rekordnú úrodu pšenice

V Austrálii očakávajú rekordnú úrodu pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice v mesiacoch október a november mierne poklesli. Na burze EURONEXT v Paríži oslabili o približne 2,5 percenta, na burza CBoT v Chicagu o približne 7 percent a na burze BÉT v Budapešti o viac ako 3 percentá.

Produkcia pšenice v hospodárskom roku 2011/2012 by mal podľa aktuálnej správy amerického ministerstva poľnohospodárstva dosiahnuť 683,3 mil. ton (správa z minulého mesiaca hovorila o 681,2 mil. ton). Spotreba sa oproti ostatnej správe navýšila o 2,4 mil. ton a mala by v aktuálnej sezóne dosiahnuť 676,83 mil. ton. Stav konečných zásob zostal skoro nezmenený a to 202,6 mil. ton.

Dlhová kríza, bankový úpadok a korektúra očakávanej úrody v posledných týždňoch spôsobila pokles cien pšenice na svetových burzách. Reálna cena pšenice zostala síce pod tlakom, ale ceny sa aj napriek tomu stabilizovali.

Od polovice februára sa ceny pšenice na trhu znížila o približne 29 percent. S cenou 170-195€/ tonu , samozrejme v závislosti od regiónu, sa ceny dostali na úroveň zo začiatku žatvy.

Európska komisia predpokladá produkciu obilnín v hospodárskom roku 2011/2012 na úrovni 331,4 mil. ton. Americké ministerstvo poľnohospodárstva predpokladá pre EÚ-27 produkciu len na úrovni 285,9 mil. ton.

Prognóza
Cenová línia na medzinárodnom trhu je určovaná momentálne exportnými ponukami z Ruska a Ukrajiny. Svetoví producenti už predali značnú časť svojej úrody, preto je voľné množstvo tejto komodity značne obmedzené. Týka sa to hlavne kvalitnej pšenice.

Pozornosť trhu sa zameriava na štart žatvy v Austrálii. Pokiaľ juhovýchod krajiny zasiahli rozsiahle suchá, západ v dôsledku dažďov vykazuje na jednej strane oneskorenie žatvy ako aj zníženie kvality. Napriek tomu sa tu ale očakáva najvyššia úroda za posledných 15 rokov. S produkciou 26,2 mil. ton a v porovnaní s 5-ročným priemerom by mala byť produkcia pšenice výšia o 39 percent . Predpoklad množstva k dispozícii na export je až 20 mil. ton. Tým by mohla táto krajiny dosiahnuť exportný rekord a priamo konkurovať krajinám z oblasti Čierneho mora.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments