Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Dva pohľady na zákon o potravinách

Dva pohľady na zákon o potravinách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novelizácia zákona o potravinách inšpektorom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy podľa slov jej ústredného riaditeľa Jozefa Bíreša pomohla.

“Určite nám ten zákon ako dozorujúcemu orgánu pomohol. Sme kontrolný orgán a pre nás je bezpečnosť potravinového reťazca a kvalita dominujúca. Novelizovaný zákon o potravinách teda v zásade hodnotím pozitívne,” uviedol Jozef Bíreš.

“Zákonom zavedené nahlasovanie dovážaných zásielok nám naozaj pomáha. Je to hlavne v prípadoch, kedy je nejaké potravinové nebezpečenstvo na európskom trhu. Príkladom bola kauza E. coli s uhorkami. Naši inšpektori vtedy museli chodiť po obchodoch, do skladov a hľadať podozrivé uhorky. Dnes už napríklad vieme, že uhorky zo Španielska sa doviezli do 2 obchodných reťazcov a v prípade problému vieme ísť cielene,” spresnil Jozef Bíreš.

Obchodníkom v novelizovanom zákone podľa Pavla Konštiaka, prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu na novom zákone najviac prekáža zvyšovanie administratívy, najmä nahlasovanie dovozov potravín živočíšneho pôvodu a ovocia. Taktiež oddeľovanie výrobkov v regáloch obchodu s koncom doby minimálnej trvanlivosti do 24 hodín je podľa neho delením výrobkov na “dobré a skoro dobré” výrobky. “Vyhláška o pokutách je nejasná, veľké pokuty sú pre obchod a malé pokuty pre výrobu,” konštatoval Pavel Konštiak.

Jozef Bíreš pripomenul, že novelizácia zákona o potravinách je účinná od 1. novembra 2011. Až do Vianoc bude podľa neho ešte fungovať tzv. prechodné obdobie, pretože nie všetky paragrafy zákona sa dajú v plnej miere uplatňovať.

“Nám ako dozorujúcemu orgánu v oblasti bezpečnosti a kvality potravín však v mnohých veciach tento zákon pomohol. Aplikovali sme v ňom jednak európsku legislatívu, niektoré odborné skúsenosti, ktoré máme. V zákone sú obsiahnuté aj prvky tzv. národnej špecifity v potravinách, teda skutočnosť, že SR je krajina skôr dovozu potravín ako výroby a preto bol tento zákon aj takto ladený,” dodal Bíreš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments