Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Úroda bude podľa štatistikov vyššia, poľnohospodári sú opatrní

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 521
UniCredit Bank 2018

Štatistický úrad vydal prvé prognózy úrody poľnohospodárskych plodín v tejto sezóne. Odhady robil k 20. júnu tohto roka. Poľnohospodári hovoria, že predikovať úrody, keď sa ešte kombajny poriadne nezahryzli do porastov je predčasné.

 „Na základe prvého odhadu očakávame úrodu u sledovaných hustosiatych obilnín medziročne vyššiu o 14,5-percenta, na úrovni 364,4-tisíc ton.  Osiate plochy sú vyššie o 1,2 percenta a úrodu z hektára očakávame vyššiu o 12,5-percenta,“ uvádza sa v zverejnených odhadoch.

Žatva sa v južných oblastiach Slovenska, v niektorých lokalitách, začala minulý týždeň. O rozbehnutí žatevných prác sa vo väčšej miere dá hovoriť až od tohto týždňa. V porovnaní s minulým rokom, kedy sa práce pre horúčavy a výrazné sucho rozbehli miestami už aj v prvej polovici júna, sa tento rok žatva začala v neskoršom termíne. Poľnohospodári zbierajú ako prvé ozimné jačmene a repku.

„Z informácií, ktoré nám tento týždeň poslali regióny, vyplýva, že v okrese Komárno je aktuálne pozberaných  12-percent výmery ozimného jačmeňa a 45-percent výmery repky. Momentálne je počasie priaznivé a tak môžu poľnohospodári úrodu zberať bez problémov. V okrese Galanta žnú poľnohospodári repku a skoré ozimné pšenice. V tomto okrese nemali v posledných dňoch žiadne veľké búrky, porasty preto nie sú poľahnuté,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Komora bude aj v tomto roku žatevné práce podrobne priebežne monitorovať.

V Bratislavskom kraji žatevné práce odštartovali v tomto týždni. Koncom týždňa začne žatva v okrese Pezinok. Roľníci avizujú, že porasty sú v dobrej kondícii. Ozimný jačmeň a hrach začali pestovatelia zbierať už aj v južných častiach Trenčianskeho kraja.

„V oblasti Oravy, Kysúc, Liptova, Spiša, Šariša, Horného Zemplína žatvu ešte nemajú. Na Spiši sa žatva očakáva najskôr o 2 – 3 týždne, aktuálne poľnohospodári pokračujú v tzv. zelenej žatve, teda zbierajú krmoviny,“ dodala Holéciová.

Výmera hustosiatych obilnín vzrástla

Ani v južnejších oblastiach v niektorých lokalitách sa žatva zatiaľ nezačala. Príkladom je aj PD Devio Nové Sady. Roľníci tam zasiali repku na výmere asi 600-hektárov a hustosiate obilniny na výmere 1300-hektárov.

„Zatiaľ sa len zorientovávame, predpokladáme, že žať začneme počas víkendu. Úroda ešte prirodzene nedozrela,“ uviedol Igor Jakubička, predseda predstavenstva PD Devio Nové Sady.

Úspech či neúspech žatvy vopred predpovedať nechce.

„Ešte sa žatva poriadne na Slovensku ani nezačala. Môžem povedať len toľko, že by sme mohli dosiahnuť minimálne úroveň minulého roku. Ale či to bude o 15-percent viac, to si nedovolím povedať teraz, a nepoviem to ani keď budeme mať za sebou polovicu žatvy, pretože tá druhá môže dopadnúť úplne ináč,“ dodal.

Podobný postoj k odhadom má aj poľnohospodárska komora.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa na začiatku žatvy nechce vyjadrovať k týmto odhadom. Navyše, žatva sa ešte len začala a na celkový výsledok za celé Slovensko budú vplývať aj severne položené regióny, ktoré kosia ako posledné. Neustále zdôrazňujeme, že o žatve, množstve vypestovaného obilia a repky a aj o kvalite sa najlepšie hovorí až keď je úroda pod strechou. V konečnom dôsledku bude zber úrody pre poľnohospodárov úspešný až vtedy, keď budú vedieť predať za priaznivé ceny, ktoré pomôžu ekonomike ich podnikov,“ dodala Holéciová.

Štatistický úrad vo svojej správe konštatuje, že všetky sledované plodiny okrem ovsa boli zasiate na väčšej výmere ako vlani. Týka sa to pšenice, raži, tririkale aj jačmeňa. Odborníci predpokladajú vyššie úrody aj  pre očakávané vyššie hektárové výnosy. Tie by mali byť oproti roku 2018 vyššie od  0,47 až 0,88 ton. Mierne vyšší výnos z hektára sa očakáva aj u repky olejnej. Pre pokles osiatych plôch o vyše 3 percentá by však jej úroda mala byť nižšia ako vlani.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Komagrartechnik

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1390 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.