Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Lesníctvo Z domova

Ubúda včiel a chýba med, lesníci chcú obnoviť včelárstvo

blank

Európa v súčasnosti zápasí s ústupom včelárstva, ktoré dnes dokáže pokryť 60 % celkovej spotreby na starom kontinente. Zvyšok dopytu sa uspokojuje dovozom medu, ktorý má často neznámy pôvod i zloženie.

Skonštatovali to vo štvrtok odborníci zo Slovenska i Maďarska, ktorí sa stretli na zámku v Topoľčiankach, aby odštartovali spoločný cezhraničný projekt zameraný na obnovenie včelárskej tradície.

Projekt, ktorého hlavné motto znie „Včely sú deti lesa“, s celkovou hodnotou vyše milión eur, je financovaný z európskych fondov. Na slovenskej i maďarskej strane vďaka nemu vzniknú vzorové terénne včelnice.

„Tento projekt pre nás znamená viacero aktivít. Môžem spomenúť hlavne tie najdôležitejšie, a to je lesná učebňa, ktorá tu bude vybudovaná v rámci Odštepného závodu Topoľčianky. Okrem toho nakúpime zhruba dvesto včelstiev, ktorých sa vlastne celý projekt týka. V neposlednom rade budú zakúpené aj technické prostriedky, ktoré sú potrebné na realizáciu našich aktivít,“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marián Staník.

Ako pripomenul, v Topoľčiankach vznikne aj včelársky skanzen, ktorý bude spolu s lesnou učebňou slúžiť aj na vzdelávanie verejnosti a žiakov.

„Budeme vysvetľovať, ako sa máme o včely starať, čo treba s nimi robiť a ako ich treba chrániť. Každý rok takto informujeme a vzdelávame v rámci našich pedagogických aktivít zhruba 60.000 až 80.000 detí,“ vysvetlil Staník.

Súčasťou projektu zameraného na obnovu včelstiev bude aj budovanie vzorových prevádzok, v ktorých sa budú spracovávať včelie produkty. Lesy SR okrem toho plánujú zrekultivovať približne 12 hektárov medonosných lúk a ďalších 67 hektárov pozemkov, na ktorých dôjde k obohateniu druhového zloženia rastlín, k zvýšeniu podielu medonosných kvetov a k odstráneniu rôznych náletových porastov.

„Sú to aktivity, akými sa lesníci historicky zaoberali. Keďže máme záujem neustále zvyšovať využitie potenciálu lesa, tak sme pristúpili k tomu, že obnovíme včelárstvo v našich podmienkach. Ak sa tento projekt ujme, je pravdepodobné, že ho neskôr rozšírime aj na ostatné územia v našich lesoch,“ dodal Staník.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

 1. blank
  Danubia
  19. januára 2018

  Dobry den
  Som rada, ze sa na SK tohto vazneho problemu konecne volakto ujme. Zial, nie velmi adekvatnym sposobom: „Detmi lesa“ nie su len medonosné, ale predovsetkym d i v é v c e l y! Tieto neziju v statoch/ v ule, su odolnejsie ako medonosky a eficientnejsie v opelovani. Varroa sa napr. u nich zatial nepozna. Tieto vcely nepichaju a daju sa nalakat k domu a zahrade, kde sa im moze vytvorit domcek (toho diery nesmu byt rapave, aby sa kridelka nezranili). Kedze neletia daleko, potrebuju za vegetacnu periodu stale dostatocnu ponuku kvitnucich rastlin.
  V Zürichu/ Svajciarsko lancoval jeden mlady Dr. agronom a jeden biolog projekt „Diva vcela“ (www.wildbieneundpartner.ch e-mail info@wildbieneundpartner.ch). Oni napr. zasielaju obcanom s dobrymi podmienkami pre dive vcely „startovu populaciu“ vciel a pred zimou zakuklene vceli aj osetria od parazitov a potom poslu naspät (mne do zahranicia zial nechceli zaslat). Aj u nas by sa taky projekt „stanica pre dive vcely“ oplatil, s cielom pomoct tak prirode ako polnohospodarstvu. Dufam ze moju reakciu na clanok aj pan Stanik precita.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.