Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 25. marcu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 25. marcu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 25. marcu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 11. marcu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že ceny potravinárskej pšenice sa v ostatných týždňoch výrazne nemenili, pričom jej posun smerom nahor alebo nadol bol v rozmedzí 1 až 2 €/t. Najväčší nárast jej ceny, o 5 €/t, sme zaznamenali vo Francúzsku, naopak najväčší pokles o 5 €/t v susednom Rakúsku a o 6 €/t v Rumunsku.

Obdobná situácia je aj pri kŕmnej pšenici, kde pokles, alebo rast cien nebol väčší ako 2 eura. Cena tvrdej pšenice dlhodobo stagnuje, nezmenila sa už niekoľko týždňov prakticky vo všetkých sledovaných obchodných miestach.

Už niekoľko týždňov v rade kontinuálne klesá cena kŕmneho jačmeňa, čo súvisí s jeho prebytkami v rámci EÚ. Jeho cena v priebehu dvoch týždňov klesla v Nemecku o 3 €/t a v Poľsku až o 6 €/t.

Vzhľadom na značné prebytky sa výrazne nemení ani cena sladovníckeho jačmeňa. Prevláda tendencia poklesu jeho ceny, hoci v Poľsku sme zaznamenali jej nárast až o 5 €/t.

S ražou sa na území Slovenska obchoduje iba v minimálnych množstvách. Z dlhodobého hľadiska jej cena stagnuje, resp. klesá a výraznejší zvrat v doterajšom vývoji ani neočakávame.

V sledovanom období sa výraznejšie nemenila ani cena kukurice. Zaujímavý je vývoj jej ceny na Slovensku, kde v priebehu ostatných 2-týždňov jej cena vzrástla až o 5 €/t, pričom v Maďarsku v uvedenom období o rovnakú sumu klesla.

V ďalšom období bude vývoj cien obilnín aj naďalej limitovaný intervenčnou cenou pšenice a jačmeňa, ako aj veľkými zásobami obilnín v okolitých krajinách. V Maďarsku sa odhadujú zásoby obilnín vo výške 7 až 7,5 mil. ton, v Poľsku vo výške 8 mil. ton a na Slovensku vo výške 0,35 až 0,4 mil. ton.

Na Slovensku bolo do intervencie prevzatých cca 67 tis. ton obilnín, v pomere 15. tis. ton pšenice a 52 tis. ton jačmeňa. V Maďarsku sú intervenčné zásoby na úrovni 240 tis. ton, z toho 200 tis. ton jačmeňa a 40 tis. ton pšenice.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments