Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Trápenie amerických farmárov nahráva budúcoročným cenám

Trápenie amerických farmárov nahráva budúcoročným cenám
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dlhotrvajúce dažde spôsobujú, že výsev ozimnej pšenice v Spojených štátoch amerických sa oneskoruje. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva USA, k 28. októbru bolo osiatych 75 percent výmery (priemer za posledných päť rokov k tomuto dátumu bol 85 %). Ministerstvo konštatuje, že toto je najnižšie tempo od roku 1995.

Z rovnakých dôvodov sa za harmonogramom oneskoruje aj zber kukurice a sójových bôbov, kvôli čomu poľnohospodári nemôžu pristúpiť k siatiu pšenice. K 28. októbru zožali 20 % úrody obilia v porovnaní s 58 %-ným priemerom za posledných päť rokov a 44 % plôch sóje v porovnaní s 80 % k tomuto dňu, v priemere za posledných päť rokov.

Čas, určený na vysiatie ozimnej pšenice, sa kráti, a predajné ceny výrobcov zostávajú na veľmi nízkej úrovni. Ak nepríde dlhoočakávané teplo a neprestanú dažde, zabrániť poklesu osevných plôch určených na pestovanie ozimnej pšenice je prakticky nemožné.

Vplyv klimatických faktorov bol najvýraznejší v štáte Illinois, ktorý zaujíma druhé miesto medzi najväčšími výrobcami mäkkej ozimnej pšenice v USA (Soft Red Winter – SRW). Podľa meteorologickej služby v štáte, od začiatku októbra úroveň zrážok presiahla priemerný ukazovateľ a dosiahla 10,4 cm.

Za celú históriu meteorologických predpovedí, bol takýto daždivý október zaznamenaný len tretíkrát. K 28. októbru miestni poľnohospodári zožali iba 14 % úrody kukurice (priemer za posledných päť rokov k tomuto dátumu bol 77 %) a osiali 33 % pšenice ozimnej (82 % bol priemer za päť rokov).

Značné zaostávanie za harmonogramom bolo zaznamenané v Missouri a v Indiane, ktoré zaujímajú tretie a štvrté miesto medzi najväčšími výrobcami SRW.

V niektorých regiónoch nepriaznivé daždivé počasie spomaľuje tempo osevu tvrdej ozimnej pšenice (Hard Red Winter – HRW), s výnimkou Texasu a Oklahomy, kde sa poľnohospodári úprimne tešili každej kvapke dažďa. Nadbytočná vlaha totiž neuškodí týmto štátom, ktoré v rokoch 2009-2010 čelia vážnym poklesom produkcie pšenice kvôli dlhotrvajúcemu suchu.

K 28. októbru zostalo zasiať 25 % HRW v štáte Texas (20% bol priemer počas piatich rokov k tomuto dátumu) a 24 % – v Oklahome (13 % bol priemer počas obdobia piatich rokov).

Svetová ponuka pšenice je stabilnejšia viac ako kedykoľvek predtým, a práve táto skutočnosť spôsobila výrazný pokles cien v porovnaní s rekordným rokom 2008.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments