Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Tovarové a skladiskové záložné listy čakajú zmeny

Tovarové a skladiskové záložné listy čakajú zmeny
insert_photoEurópsky parlament

Viacerí poľnohospodári očakávajú, že ceny obilia porastú. Bude to tak? A ako ďalej s tovarovými a skladiskovými záložnými listami? Stanú sa transparentnejšími? To sa spýtala redaktorka Farmárovej nedele, analytika UniCredit Bank Slovakia – Jaromíra Matouška.

„Vyzerá to tak, že produkcia obilnín sa zníži asi o 10 až 20 percent. To je určitý signál, že menšou výrobou bude ovplyvnená aj cena,“ hovorí Jaromír Matoušek.

Ten ale nepredpokladá, že by došlo k enormnému nárastu cien oproti súčasnému obdobiu. Zvýšenie cien by nemalo byť väčšie ako desať percent.

Čo sa týka tovarových a skladiskových záložných listov, sú spôsobom zaručenia sa banke. Zábezpekou sú plodiny uložené vo verejnom sklade pod dohľadom Ministerstva pôdohospodárstva.

„Systém funguje už deväť rokov a za túto dobu sa prefinancovalo približne 40 miliárd korún. To znamená, že sa významne stabilizuje tok peňažných prostriedkov v celej vertikále obilia,“ povedal J. Matoušek.

Na tento systém si zvykli banky, obchodníci a poľnohospodárske podniky.

„Týmto spôsobom získajú poľnohospodári ročne približne 4,5 – 5 miliárd slovenských korún, čo je hotovosť, bez ktorej by sa po žatve nezaobišli,“ uviedol J. Matoušek.

Ale ani tovarové a skladiskové záložné listy nepovažujú banky za celkom bezpečné. Je to najmä z dôvodu zníženia úrovne kontroly Ministerstva pôdohospodárstva. Problémom je aj nižšia kontrola na úrovni banky a verejného skladu a to najmä z dôvodu nedobudovania systému informatiky.

Agrárny analytik UniCredit bank, sa preto netají cieľom dobudovať systém skladiskových a tovarových záložných listov podľa pôvodnej koncepcie. Na to ale treba dohodu všetkých zúčastnených strán.

„Medzi prvé kroky bude patriť dohoda s Ministerstvom pôdohospodárstva o tom, ako bude vyzerať nová kontrola. Pravdepodobne do tohto systému zapojíme aj súkromné spoločnosti zaoberajúcimi sa kontrolou nad skladovaním. Myslím si, že do jesene budeme vedieť, ako tento systém bude vyzerať do budúcnosti,“ povedal Matoušek.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments