Zadajte hľadaný výraz

Branding RPPK 2020 ples TOP
Európska únia Z ekonomiky

Toman plánuje zvýhodnenú platbu až na prvých 150 hektárov

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 460

České ministerstvo poľnohospodárstva bude v novom programovom období spoločnej poľnohospodárskej politiky navrhovať zavedenie vyšších priamych platieb na prvých 133 až 150-hektárov farmy.

Dnes (25.7.2019) to po rokovaní so svojím francúzskym náprotivkom Didierom Guillaume povedal novinárom český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman. Na otázku ČTK dodal, že platba na prvé hektáre by bola oproti zvyšku zvýšená minimálne o desať percent.

Priemerná veľkosť poľnohospodárskeho podniku v ČR je najvyššia v EÚ. Ide práve o 133-hektárov. Francúzsko by podľa Guillauma chcela na svojom území zvýhodniť farmára na ich prvých 52-hektároch, čo je tamojší priemer. Obaja ministri podľa Tomana očakávajú, že bude potrebné dvojročné prechodné obdobie pred nástupom novej agropolitiky. To znamená, že nová agrárna politika by vstúpila do platnosti až v roku 2023.

Zaviesť zvýšené platby na prvé hektáre sa už dlhodobo usiluje napríklad Asociácia súkromného poľnohospodárstva. Podľa jej staršieho vyjadrenia by mal limit na farmu končiť na 89-hektároch pôdy.

S francúzskym ministrom sa Toman zhodol, že je potrebné zachovať európsky poľnohospodársky rozpočet na súčasnej úrovni, aby sa nezhoršil boj s klimatickou zmenou, boj proti erózii či kontrola kvality potravín.

Ministri nemajú rovnaký pohľad na stanovenie maximálneho limitu – stropu na preplácanie priamych platieb pre jednu farmu. ČR je pre dobrovoľnosť tohto ustanovenia, Francúzsko je pre povinné limity.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1434 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.