Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Tokajskí vinohradníci: Bol to rok náročný a zložitý

Tokajskí vinohradníci: Bol to rok náročný a zložitý
insert_photopolnoinfo.sk

Veľká Tŕňa 17. októbra (TASR) – Ročník 2008 bol podľa malopestovateľov tokajských odrôd hrozna v Trebišovskom okrese veľmi náročný a zložitý, hlavne čo sa týka ochrany viniča. Na niekoľkých lokalitách ho poškodil ľadovec, takže vinohrady si vyžiadali dva až tri postreky navyše.

„Nedostatok slnka počas leta, vyššia úroda, nadmerné množstvo zrážok, to všetko sa premietlo do nižšej cukornatosti hrozna oproti minulým rokom i keď vcelku slnečný október ešte dáva nádej na tvorbu cibéb. V tú však môžu dúfať len vinohradníci, ktorí majú zdravé vinohrady. Aké však nakoniec budú vína ročníka 2008, ukáže až čas,“ uviedol pre TASR jeden z malopestovateľov a výrobcov Matúš Vdovjak.

Podľa jeho názoru v každom prípade budú musieť tokajskí výrobcovia vína ukázať svoje majstrovstvo a s vylisovaným muštom a následne mladým vínom sa trošku pohrať, aby sa ku konečnému zákazníkovi znovu dostali pekné vína.

„Možno trošku jednoduchšie a subtílnejšie ako v minulom roku, ale o to veselšie,“ myslí si vinohradník.

Ako ďalej informoval, Víno Vdovjak je malé, mladé rodinné vinárstvo. Prvú úrodu spracovali v roku 2007. Tokajské odrody pestujú na približne troch hektároch. Vinohrady vlastnia, alebo si ich prenajali v katastroch obcí Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa a Čerhov.

Tohtoročnú oberačku začali 4. októbra odrodou muškát žltý. Ako spresnil Vdovjak, zdravotný stav hrozna bol dobrý, cukornatosť vzhľadom na ročník vcelku uspokojivá. Postupne urobili predzber mierne poškodeného hrozna furmintu i lipoviny.

„Hlavná oberačka nás ešte čaká. Predpokladaný začiatok hlavného zberu je 22. október, uvidíme, čím nás prekvapí počasie. Z tohtoročnej úrody by sme chceli pripraviť 13 až 14.000 litrov takzvaného oblastného vína. Produkciu uvažujeme rozdeliť do dvoch rôznych línii. Prvá línia bude tvorená vínami, ktoré boli vyrobené vinárskou modernou, v druhej línii sa budú nachádzať vína dorobené klasickou technológiou,“ povedal malopestovateľ.

Začiatkom roka 2009 plánuje otvoriť vo Veľkej Tŕni malú predajňu vín, „tokajskú izbu“. Pre unavených „ochutnávačov“ a cyklistov bude pripravené ubytovanie v tradičnom vidieckom domčeku. Ochutnávať vína je možné i priamo v pivnici, ktorá bola vyhĺbená v 17. storočí.

„Vína sa nielen chutnajú, ale zákazník k nim dostane odborný výklad o histórii pestovania viniča v tokajskej oblasti a poodhalíme mu čo-to z tajomstva výroby sladkých putňových mokov,“ dodal Vdovjak.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments