Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Ekologickí roľníci chcú získať kvalitou a cenou spotrebiteľa

Ekologickí roľníci chcú získať kvalitou a cenou spotrebiteľa
insert_photoarchív polnoinfo.sk - Ekofarma Borisa Baláža v Sklenom

Nie vždy je výsledkom ekologického poľnohospodárstva na Slovensku bioprodukt. Jedným z dôvodov je, že u nás sa potravinársky priemysel orientuje zväčša na spracovanie produkcie z konvenčného poľnohospodárstva. Veľká časť našich ekologických farmárov preto dodáva svoje výrobky do týchto prevádzok a tým sa pridaná hodnota, ktorú daná komodita mala, značne znižuje.

„Aj z tohto dôvodu, keď sa chce spotrebiteľ dostať k bioproduktom, musí si zväčša priplatiť, lebo kupuje výrobky finalizované za hranicami Slovenska. Stretávame sa potom s názormi, že ekovýrobky sú drahé a pre bežného spotrebiteľa nedostupné. A to aj napriek tomu, že štát investuje nemálo prostriedkov na podporu )ekologického spôsobu hospodárenia,“ hovorí Zuzana Homolová, predsedníčka Zväzu ekologického poľnohospodárstve Ekotrend Slovakia.

Preto naši ekologickí roľníci už dlhé roky presadzujú schválenie právnej úpravy, ktorá by im dovoľovala spracovať výrobok priamo na farme. Jedná sa hlavne o produkty živočíšnej výroby ako mäso, mlieko a vajíčka.

Minulý týždeň v piatok sa uskutočnilo v Nitre stretnutie zástupcov Zväzu ekologického poľnohospodárstve Ekotrend a generálnej riaditeľky Sekcie potravinárstva na Ministerstve pôdohospodárstva.

„Zo stretnutia vyplynulo, že je nevyhnutné takýto právny predpis prijať a to z dôvodu záujmu spotrebiteľov,
záujmu potravinovej bezpečnosti a záujmu prvovýrobcov takúto realizáciu uskutočňovať,“
povedal pre portál polnoinfo.sk Ján Marton z neštátnej potravinovej inšpekcie.

Prvovýrobcovia by mohli svoju produkciu na farmách priamo spracovať a predať konečným spotrebiteľom, alebo ju využiť vo vlastných reštauračných prevádzkach. Tak ako napríklad na Poľnohospodárskom družstve v Liptovskej Tepličke.

„Vzhľadom k tomu, že sa nachádzame v horskej oblasti, finalizovať by sme mohli výrobky zo živočíšnej výroby. Chováme ovce a hovädzí dobytok mäsového typu, ktorý by sme si vedeli vo vlastných kapacitách spracovať a dodávať priamo do nášho penziónu,“ hovorí Anna Glejdurová, predsedníčka družstva v Liptovskej Tepličke.

Tá pripomína, že schválenie tejto právnej úpravy by im prinieslo vyššie tržby. Ako príklad uvádza situácia v chove hovädzieho dobytka.

„Pokiaľ v minulosti sme realizovali mäsový dobytok na vývoz do Talianska za cenu približne 120 Sk /3,98 €/ za kilogram živej váhy. V súčasnosti je to približne 48 Sk /1,6 € /, čo je pre nás neakceptovateľné. Preto v súčasnosti odmietam ponuky všetkých obchodníkov a čakám na výsledok tohto dohodovacieho konania a verím, že čo najskôr budeme mäso realizovať vo svojich prevádzkach“
hovorí Anna Glejdurová.

Na druhej strane táto právna úprava prinesie spotrebiteľom nižšie ceny výrobkov a kvalitnejšiu produkciu.

„Ekologickí farmári sú odkázaní na kvalitu. Keď predám nekvalitný výrobok, idem sám proti sebe, lebo zákazník sa už ku mne nevráti. Ďalší dôvodom je, že na farme chovám zvieratá nielen pre mojich zákazníkov, ale i pre moju rodinu. Predsa by som mojim blízkym neponúkal niečo, o čom nie som presvedčený že je kvalitné a zdravé,“ tvrdí Boris Baláž, ekologický roľník zo Skleného.

V súčasnosti sa naozaj zdá, že schválenie právnej úpravy predaja z dvora je na spadnutie. Ako jednu z priorít ju má aj súčasný minister pôdohospodárstva Stanislav Becík, ktorý sa prostredníctvom svojej hovorkyne Kataríny Belickej vyjadril, že je eminentný záujem na prijatí tejto právnej úpravy.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív polnoinfo.sk - Ekofarma Borisa Baláža v Sklenom

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments