Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Európska únia Z ekonomiky

The New York Times: Oligarchovia a populisti doja z EÚ milióny eur na dotáciách

blank

Vo väčšine krajín strednej a východnej Európy si únijné poľnohospodárske dotácie v nepriehľadnom prostredí rozdeľuje hŕstka mocných, ktorí majú styky, napísal dnes (3. novembra 2019) v rozsiahlej reportáži americký denník The New York Times.

Podrobne v nej najmä rozoberá, ako systém poľnohospodárskych dotácií podľa denníka zneužíva maďarský premiér Viktor Orbán. The New York Times ďalej uvádza, že najväčším príjemcom poľnohospodárskych dotácií v Českej republike je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku sú poľnohospodárske dotácie za preberaním pôdy mafiánskym štýlom.

Zatrpknutý kritik Bruselu berie peniaze od EÚ rád

The New York Times viedol investigatívu v deviatich krajinách po väčšinu tohto roka. Denník odhalil „zámerne neprehľadný dotačný systém deformovaný korupciou, ktorý podkopáva environmentálne ciele Európskej únie“.

Spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá hrala dôležitú úlohu pri formovaní EÚ, teraz podľa amerického denníka zneužívajú tie isté protidemokratické sily, ktoré dvadsaťosmičku ohrozujú zvnútra.

Reportáž amerického denníka prichádza k záveru, že Orbán, „ikona európskej krajnej pravice a zatrpknutý kritik Bruselu, berie peniaze od Európskej únie rád“. Únijné dotácie podľa amerického denníka používa ako systém patronáže, z ktorého ťažia jeho priatelia a rodina, chráni vďaka nim svoje politické záujmy a pomáhajú mu trestať jeho súperov.

Spoločnosti Andreja Babiša (Agrofert vlastnil do predminulého februára, následne ho vložil do zverenských fondov – pozn. ČTK) vlani podľa The New York Times získali najmenej 42 miliónov dolárov únijných podpôr. Denník píše, že český premiér čelí dvom auditom kvôli konfliktu záujmov a že česká vláda v posledných rokoch presadila pravidlá, ktoré uľahčujú veľkým spoločnostiam získať viac dotácií.

V Bulharsku 75 percent únijných podpôr končí u stovky subjektov

Bulharská akadémia vied zistila, že 75 percent hlavných únijných poľnohospodárskych dotácií určených Sofii končí v rukách približne 100 subjektov. Záťahy úradov tento rok na jar úplne odhalili korupciu medzi predstaviteľmi vlády a veľkopodnikateľmi v oblasti poľnohospodárstva. Jeden z najväčších producentov múky v krajine bol v súvislosti s dotáciami obvinený z podvodu a čaká ho súd.

Na Slovensku generálny prokurátor priznal, že v krajine funguje „poľnohospodárska mafia“. Drobní poľnohospodári polícii hlásia, že kvôli pôde, na ktorú možno poberať podpory, boli vystavení bitke a vydieraniu. Zavraždený novinár Ján Kuciak písal o talianskej mafii, ktorá sa infiltrovala do poľnohospodárstva, z dotácií ťažila a vybudovala si kontakty v politike.

Malí poľnohospodári žijú v tieni obrovských

Zo správy z mája 2015, ktorú vydala Európska komisia, vyplýva, že bohatí majitelia pozemkov s politickými kontaktmi disponujú mocou zaberať pôdu. V Bulharsku napríklad presadili veľkí majitelia pôdy zákon, ktorý im umožňuje zaberať menšie hospodárstva.

Hromadenie tisícov hektárov pôdy vedie k javu, ktorý The New York Times nazýva moderný feudalizmus. Denník pripomína, že v roku 2015 Orbánova vláda predala stovky tisíc hektárov štátnej pôdy, pričom väčšina z nej skončila v rukách politických spojencov maďarského premiéra.

„Je to druh moderného feudalizmu, kde malí poľnohospodári žijú v tieni obrovských, politicky mocných záujmov a Európska únia to pomáha financovať,“ napísal The New York Times.

Pôvodný článok:

https://www.nytimes.com/2019/11/03/world/europe/eu-farm-subsidy-hungary.html

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    jozef R.
    5. novembra 2019

    A na čo EÚ čaká ?! Treba okamžite odňať kompetencie tým, ktorí prerozdeľujú zdroje európskych daňových poplatníkov takýmto spôsobom. Nech teda slovenskí a bulharskí poľnohospodári dostávajú podpory cez nejakého pridelenca priamo z Bruselu. A čo sa týka zákonov, Slovensko za Bulharskom nijako nezaostáva. NR SR schválila zákon 504/2003, ktorý v podstate novelizuje trestný zákon a legalizuje trestný čin nedovoleného užívania cudzej veci pri užívaní poľnohospodárskej pôdy bez nájomnej zmluvy a vedomia vlastníka, pričom keď vlastník toto zistí, on (!!!) má povinnosť toto zlegalizovať a musí páchateľovi navrhnúť nájomnú zmluvu ! Teda pri niečom nepredstaviteľnom v demokratických krajinách, alebo za čo páchateľovi napr. v USA hrozí guľka do hlavy priamo na mieste, náš zákon uvaľuje povinnosť poškodenému trestný čin zlegalizovať v prospech páchateľa. Márnosť šedivá, kam sme to dospeli !

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.