Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO) sa bude zaoberať predložením návrhu na odvolanie súčasnej generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej z funkcie. Uviedol to pre TASR hovorca MPRV Daniel Hrežík v reakcii na medializované informácie o policajnom zadržaní a obvinení ľudí na SPF.
V týchto dňoch sú diskutovanou témou dodatky k nájomným zmluvám so Slovenským pozemkovým fondom (SPF). Do dnešných dní bol systém v prenájmoch pôdy nastavený nespravodlivo. Nájomcovia, ktorí mali uzatvorené zmluvy s SPF, mali oveľa nižšie nájmy ako ostatní, ktorí na 77% poľnohospodárskej pôdy v rámci SR platili trhové ceny nájmov.
Namiesto vylepšovania podnikateľských podmienok, a to najmä v časoch, keď sa celý svet zmieta v mimoriadne krízovom období, dostali poľnohospodári nečakaný a neželaný darček. Kým členské krajiny Európskej únie zmierňujú následky pandémie koronavírusu na agropotravinársky sektor, dlhodobo zvyšujú konkurencieschopnosť svojich výrobcov potravín, chovateľov a pestovateľov, Slovensko ide opäť v prípade agropotravinárstva trochu iným smerom.
Organizačná štruktúra Slovenského pozemkového fondu (SPF) sa zmení, čo bude spojené aj s prepúšťaním niektorých pracovníkov fondu. Uviedla to v utorok pred poslancami - členmi Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie generálna riaditeľka SPF Gabriela Bartošová pri predstavovaní koncepcie rozvoja pozemkového fondu pod jej vedením.
Hospodárenia a činnosť Slovenského pozemkového fondu (SPF) za posledné obdobie by mal prešetriť Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) na brífingu po diskusii v pléne NR SR k výročnej správe SPF za minulý rok.
Slovenský pozemkový fond (SPF) bol v roku 2019 pod negatívnym vplyvom istých osôb a istých skupín. Uviedla to v utorok nová generálna riaditeľka fondu Gabriela Bartošová pri uvádzaní výročnej správy SPF za minulý rok v pléne Národnej rady (NR) SR. Pretrhnutie všetkých negatívnych väzieb si podľa nej bude vyžadovať radikálnu zmenu.
Fungovanie Slovenského pozemkového fondu (SPF) by mal preveriť Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Uviedli to v utorok na brífingu strany SaS, po skončení rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, poslankyne NR SR Anna Zemanová a Jarmila Halgašová, v reakcii na výročnú správu SPF za rok 2019, ktorú parlamentný výbor prerokúval.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho požiadal oficiálnym listom generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu Adrianu Šklíbovú, aby SPF odsunul splatnosť nájomného o 6 mesiacov v záujme všetkých poľnohospodárov, ktorí majú v nájme poľnohospodárske pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu. Rovnako vyzval fond na zabezpečenie riadnych zasadnutí Rady Slovenského pozemkového fondu.
Slovenský pozemkový fond (SPF) sa zatiaľ nedohodol so žiadateľmi, ktorí si chcú prenajať pozemky vo vlastníctve štátu v okrese Nové Zámky. Podľa slov riaditeľky SPF Adriany Šklíbovej sa riešenie nepodarilo nájsť ani na spoločnom rokovaní zástupcov fondu a žiadateľov, ktoré sa v konalo na pôde Regionálneho odboru SPF v Nových Zámkoch.
Prioritou Slovenského pozemkového fondu (SPF) na rok 2020 sú pozemkové úpravy. V roku 2020 SPF na ne vyčlení 6,7 milióna eur. Informoval o tom Martin Kormoš, hovorca fondu. SPF podľa neho generuje každý rok dostatočne vysoký zisk, ktorý by mal prispieť na rozšírenie aktivít zameraných na zjednocovanie pôdy.
Veľká rozdrobenosť pôdy je hlavným nepriateľom slovenských poľnohospodárov. Rovnako je ňou sťažená činnosť Slovenského pozemkového fondu (SPF), najmä v oblasti prenájmu a pri uspokojovaní reštitučných nárokov. Uviedla to v Bratislave generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová na konferencii "Ako zjednotiť slovenskú pôdu".
Rozšírenie Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) o ďalších dvoch členov bol zbytočný a neefektívny krok, ktorý opäť zaplatí daňový poplatník. Ak chcela vláda pomôcť Rade SPF, mala namiesto svojich politických nominantov menovať práve zástupcov Združenia miest a obcí (ZMOS) a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bez nutnosti meniť zákon. Uviedlo to opozičné hnutie Sme rodina – Boris Kollár v reakcii na brífing ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej (SNS).
Najkomentovanejšie za 7 dní