Portál poľnoinfo.sk oslovil štyri popredné finančné inštitúcie v agrosektore, aby sa u ich predstaviteľov informoval, ako COVID-19 zmenil ich pohľad na financovanie poľnohospodárstva. Predstaviteľom lízingovej spoločnosti a troch bánk boli zaslané rovnaké otázky s tým, že odpovede majú byť stručné a výstižné.
Myslím si a dúfam, že sa nemýlim, že prichádza čas poľnohospodárov. Našich. Schválne nehovorím slovenských, lebo máme tu aj nemeckých, dánskych, rakúskych, maďarských, rómskych, ukrajinských. Teda, hospodáriacich na Slovensku. Súčasná koronakríza prináša aj poznatok, že ľudia si viac ako čokoľvek, čo ako vyčačkané a vysvietené, začínajú vážiť to, čo máme doma.
Slovenskí spracovatelia mlieka sa obávajú situácie, ak hoci aj jeden z ich zamestnancov bude pozitívne diagnostikovaný na chorobu COVID-19 a riešia otázku, ako pristupovať voči ostatným zamestnancom a celkovo k chodu mliekarne, ktorý by mal byť zachovaný. Jasné inštrukcie, ako budú kompetentné orgány smerom k mliekarni, ktorej zamestnancovi bola choroba COVID-19 pozitívne diagnostikovaná pristupovať, zatiaľ nemajú.
Na základe prognózy Inštitútu zdravotnej politiky nás vrchol epidémie ochorenia COVID-19 čaká na prelome júna a júla 2020. V tomto období, ktoré je u poľnohospodárov aj vrcholom poľných prác, by malo byť nakazených až 170-tisíc ľudí. Je preto veľký predpoklad, že zber tohtoročnej úrody bude prebiehať za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.
Študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre môžu pomôcť v zabezpečovaní dostatočného množstva potravín v rámci svojej povinnej praxe. Univerzita sa pridala k iniciatíve, ktorú odštartovala Potravinárska komora Slovenska a Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska. Jej cieľom je pomôcť pri nedostatku pracovných síl v potravinárskom priemysle.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho požiadal oficiálnym listom generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu Adrianu Šklíbovú, aby SPF odsunul splatnosť nájomného o 6 mesiacov v záujme všetkých poľnohospodárov, ktorí majú v nájme poľnohospodárske pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu. Rovnako vyzval fond na zabezpečenie riadnych zasadnutí Rady Slovenského pozemkového fondu.
Zamestnávatelia združení v APZ, AZZZ SR, Klube 500, RÚZ, SOPK a SPPK oceňujú proaktívny prístup zo strany vlády, diskusiu s podnikateľmi a v rámci možností rýchle vypracovanie prvých opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov. Zástupcovia zamestnávateľov však žiadajú vládu, aby bezodkladne konkretizovala medializované informácie o súbore opatrení na zmiernenie dopadov krízy na podnikateľské prostredie. Zároveň opatrenia, ktoré majú reálny potenciál pomôcť zamestnávateľom by mali byť uvedené do praxe čo najskôr.
Ochorenie COVID-19 mení nákupné správanie slovenských spotrebiteľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Nielsen. Zvýšený záujem o zabezpečenie sa pre prípad núdze potvrdzujú aj dáta maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen, z ktorých vyplýva, že Slováci začali viac ako štandardne nakupovať už posledný februárový týždeň.
Problém s trvalým nedostatkom pracovnej sily v prvovýrobe mlieka sa ešte v súčasnej situácii prehĺbil, pretože mnohí zamestnanci boli vyradení z pracovnej činnosti z dôvodu starostlivosti o maloleté deti a práceneschopnosti z titulu bežných ochorení. Prvovýrobcom mlieka tak zostal obmedzený počet pracovníkov, ktorí sú schopní a ochotní pracovať a vykonávať aj prácu nadčas.
Najkomentovanejšie za 7 dní