Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Taraba v Bruseli hovoril o medveďoch, nepodporuje zákon o obnove prírody

Taraba v Bruseli hovoril o medveďoch, nepodporuje zákon o obnove prírody
insert_photoEuropean Union - Tomáš Taraba, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR na zasadnutí Rady pre životné prostredie 25. marca 2024 v Bruseli.

Ministri pre životné prostredie krajín EÚ v pondelok v Bruseli rokovali aj o zákone o obnove prírody. Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) spolu s rumunským a fínskym kolegom vyzval na potrebu riešiť otázku medveďov ohrozujúcich ľudí, informuje spravodajca TASR.

Zákon o obnove prírody

Taraba potvrdil, že ministri nehlasovali o zákone o obnove prírody, lebo by to neprešlo. Proti zákonu sa predtým vyslovili Taliansko, Holandsko a Švédsko a pridalo sa aj Maďarsko.

„Ak by nebola dostatočná blokačná menšina, tak aj Slovensko by sa k nim pridalo,“ povedal Taraba. Tvrdí, že Slovensko nevidí dôvod prijať zákon, ktorý vytvára právnu neistotu a možnosť žalovať členské štáty.

Spresnil, že Slovensko patrí medzi najpríkladnejšie štáty, pokiaľ ide o plochu ochrany prírody. Podľa jeho slov ide asi o 27 percent územia a dodal, že ak iné štáty chcú zvyšovať tieto plochy, nech tak robia, ale Slovensko chce konať podľa princípu subsidiarity.

„Naša pozícia je zatiaľ taká, že to nepodporujeme,“ odkázal.

Český minister Petr Hladík pre novinárov pozíciu krajín, ktoré tento zákon odmietajú, označil ako zahanbujúcu a vyjadril nádej, že sa v najbližších týždňoch nájde potrebná dohoda.

Medveď

Slovenský minister upozornil aj na problémy s medveďmi. Spresnil, že išlo o iniciatívu spolu s Fínskom a Rumunskom, aby boli medvede preklasifikované z najprísnejšej kategórie do menej prísnej, aby ich bolo možné „plošne riešiť“. Podľa jeho slov iniciatívu podporili aj Taliansko, Bulharsko, Maďarsko a Slovinsko.

„Je to realita. Medvede zmenili správanie, neboja sa ľudí, chodia do miest, napádajú na dennej báze našich občanov. Vyjadril som požiadavku, aby EÚ zohľadnila, že sú štáty, a medzi ne Slovensko patrí, ktoré majú problém s medveďmi,“ opísal situáciu.

Zdôraznil, že medvede na uliciach slovenských miest ohrozujú deti chodiace do školy, ich matky a ľudí na ceste domov z práce.

Kriticky vníma, že dnešná regulácia „hanebne“ povoľuje odstrel iba problémových medveďov, agresívnych voči ľuďom. Kritizoval aj postoj mimovládnych organizácií hovoriacich o ochrane medveďov, ako aj prísľub Európskej komisie situáciu preštudovať a navrhnúť opatrenia do roku 2026.

Taraba upozornil, že Slovensko nebude čakať na eurokomisiu a prijme vlastné zákonné riešenia. Novinárom v Bruseli ho však nešpecifikoval. Navrhuje vytvorenie širších pásiem okolo obcí a miest, kde sa pohybujú medvede, aby štát mal právo tieto medvede eliminovať.

Autor článku: spravodajca TASR Jaromír Novak
Zdroj obrázku: European Union - Tomáš Taraba, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR na zasadnutí Rady pre životné prostredie 25. marca 2024 v Bruseli.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments