Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovenské vína so svetovým úspechom

Slovenské vína so svetovým úspechom
insert_photoFacebook Edita Ďurčová

Na Slovensku máme asi 800 registrovaných vinárstiev – od najväčších až po tie rodinné. Celkovo obhospodarujú asi 8 tisíc hektárov rodiacich vinohradov. Hoci ako krajina nepatríme medzi vinárske veľmoci v kvantite dorobeného vína a dopestovaného hrozna, inak je to už čo sa týka kvality. Naše vína totiž dokážu veľmi dobre konkurovať aj vínam z Francúzska, Talianska či Španielska, ale aj iným z celého sveta. Dôkazom toho je obrovský úspech slovenských vín na prestížnej medzinárodnej súťaži Vinalies Internationales vo Francúzsku.

„V súťaži bolo 198 slovenských vín, pričom získali až 74 medailí. Z toho bolo 23 veľkých zlatých, 46 zlatých a 5 strieborných. Dve vína získali aj špeciálne ceny Prix Vinofed pre víťazov záverečnej ochutnávky najlepšie hodnotených vín v príslušných kategóriách,“ uviedla Edita Ďurčová, medzinárodná hodnotiteľka vín.

Šampiónmi sa stali suchý Rizling rýnsky, ročník 2021 z vinárstva Víno Tajná a suché červené víno ročník 2018 Cuvée Cabali (Alibernet, Cabernet-sauvignon, Cabernet franc) z vinárstva Martin Pomfy z Vinosadov.

Slovenské vína získali tiež až tri z celkovo deviatich špeciálnych cien Palme Vinalies za vína s najvyšším skóre v príslušných kategóriách. Až 98 bodov zo 100 možných získala odroda Devín, ročník 2023 z produkcie rodinného vinárstva Vinkor. Rovnako vysoké hodnotenie získalo aj už spomínané Cabali z vinárstva Pomfy. Len o čosi menej, 96 bodov, získala Frankovka modrá – hrozienkový výber ročník 2018 z Villa Víno Rača.

Celkom uznávaní

„Veľmi sa z toho teším. Myslím si, že to nie je len otázka toho, že naše vinohrady aj naši vinári dozreli, ale je to aj o vinárskom lobingu, ktorý je v pozadí týchto súťaží. Za posledných 10 rokov sme sa veľmi dobre etablovali svojimi výsledkami a aj rozumným výberom vín, ktoré do súťaží posielame. Lebo nepošleme tam hocičo, ale naozaj vína, ktorým vinári veria. Zároveň sa nám podarilo dostať do vinárskych komisií vinárskych odborníkov zo Slovenska, a to ľudí, ktorí rozumejú vínu, ovládajú jazyky a môžu bez problémov konkurovať zahraničným degustátorom. Aj tento fakt ovplyvňuje mienku o našich vínach,“ vysvetlila Ďurčová.

Degustátori, samozrejme, degustujú vína bez poznania toho, o akú vzorku a s akým pôvodom ide.

„Niekedy sa na medzinárodných degustáciách potichu usmievam, keď už od prvej vzorky tuším, že ide zrejme o slovenské víno. Kolegovia Francúzi si medzi sebou hovoria, že to bude určite francúzske víno a naraz keď sa ukáže, že je naše. Veľmi nás chvália, že dokážeme dorobiť naozaj takéto kvalitné vína. Ako vinárska krajina sme naozaj v súčasnosti celkom uznávaní,“ dodala Ďurčová.

Úspechy na medzinárodných prestížnych súťažiach žnú slovenské vína vo väčšom najmä v posledných rokoch. Na 30. ročníku Vinalies Internationales zabodovalo 29 vinárstiev zo Slovenska.

Sviežosť a iskrivosť

„Je to naozaj veľký úspech. V posledných rokoch sa nám darí bodovať na medzinárodných súťažiach. Podľa mňa je to aj tým, že vnímame trendy zákazníka. V súčasnosti je kupujúcim už nová generácia, ktorá chce sviežejšie a hravejšie vína, hoci vie oceniť aj kvalitu a odležanosť vína. Na druhej strane sme svedkami toho, že veľké vinárske krajiny ako Francúzsko, Španielsko a Taliansko majú čoraz väčšie problémy s počasím. Majú až priveľa slnka, pre ktoré tamojšie víno stráca kyseliny a stáva sa z neho skôr alkoholová voda, ktorá nemá sviežosť, iskrivosť a hravosť a to je pre zákazníka problém,“ dodala Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Meniace sa počasie výdatnejším slnkom našim vinohradom praje. Na druhej strane prináša aj neželané výkyvy počasia, ktoré sú čoraz častejšie. Vlani pre problémy súvisiace s počasím slovenskí vinári dorobili o 10 miliónov litrov vína menej, ako očakávali. V tomto roku pre teplé počasie nastupuje vegetácia pomerne skoro. Jarné mrazy, s ktorými už niekoľko nocí bojovali ovocinári, zatiaľ naše vinohrady nepoškodili.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Edita Ďurčová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments