Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

SZPCC: Poslanec Karahuta hrubo zavádzal o dohode s potravinármi

SZPCC: Poslanec Karahuta hrubo zavádzal o dohode s potravinármi
insert_photoTASR/AP

Poslanec a predseda výboru pre pôdohospodárstvo NR SR Jaroslav Karahuta hrubo zavádzal médiá i verejnosť o dohode s potravinármi na svojom poslaneckom návrhu k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Dohodu s potravinármi nedosiahol ani po štvrtkovom rokovaní. Hnutie SME RODINA pritom už druhýkrát agresívne zaútočilo na predstaviteľov potravinárskej samosprávy.

„Pán poslanec Jaroslav Karahuta z hnutia SME RODINA hrubo zavádzal médiá i verejnosť, keď po minulotýždňovom rokovaní so zástupcami potravinárov verejnosti tvrdil, že citujem: „Prerokovali sme celý môj pozmeňovací návrh a prakticky sme uzavreli dohodu. Zostal nám k prerokovaniu už iba jeden rozpor v oblasti marketingu a logistiky dodávok potravín.“ K žiadnej dohode na minulotýždňovom ani včerajšom rokovaní s potravinármi nedošlo. Karahutov návrh je zo svojej podstaty zničujúci pre slovenskú výrobu potravín,“ povedala Tatiana Lopúchová, predsedníčka predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Slovenské združenie pekárov, cukrárov a cestovinárov je členom SPPK. Disponuje preto informáciami z minulotýždňového a aj z rokovania 4. marca.

Pozmeňujúci návrh z dielne SME RODINA by mal katastrofálne dopady na výrobu potravín na Slovensku. J. Karahuta v ňom navrhuje predĺženie splatnosti faktúr pre pekárov z 15 na 30 dní. Chce tiež znovu zlegalizovať nekalé praktiky obchodných reťazcov súvisiace s marketingom, logistikou, či množstevnými zľavami. Ide pritom o často zneužívané praktiky, hojne používané reťazcami do roku 2019, kedy ich zakázal zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Hnutie SME RODINA chce vypustiť dokonca aj generálnu klauzulu, čo by umožnilo obchádzanie zákona a úplne znemožnilo kontrolu nekalých praktík, čo už potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva.

„Poslanci SME RODINA namiesto zlepšovania podmienok pre potravinárov, na potravinárov útočia. Atak poslanca Karahutu je už druhým vážnym útokom SME RODINA na apolitických predstaviteľov slovenských výrobcov potravín v priebehu mesiaca. Prvým boli neakceptovateľné vyjadrenia a podanie trestného oznámenia zo strany poslanca Patricka Linharta na riaditeľku Potravinárskej komory Slovenska Janu Venhartovú. Nielen za pekárov, ale aj za slovenských potravinárov chceme vyzvať členov tohto hnutia a jeho šéfa a predsedu NR SR pána Borisa Kollára, aby prestali s politickými atakmi na slovenských výrobcov potravín. Zatiaľ čo ich mandát je ohraničený na štyri roky, chlieb, mäso, mlieko a ďalšie potraviny budú Slováci potrebovať stále. Politici ich pre ľudí nevyrobia, my slovenskí potravinári áno,“ uviedla T. Lopúchová.

Slovenskí výrobcovia potravín predstavia svoje spoločné stanovisko k poslaneckému návrhu Jaroslava Karahutu a hnutia SME RODINA verejnosti v najbližších dňoch.

Autor článku: Tlačová správa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC)
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Juraj
Juraj
6. marec 2021 6:55

Príčetný človek jednoducho nemôže takéto niečo navrhovať a ešte sa tváriť, že nám to má pomocť! Mne padli tržby pre nefungujúce hotely a penzióny o viac ako 40% a tento pán ma ršte na lopate predhadzuje nenažratým reťazcom! Tak nech povie, že sa dohodol s nimi dohodol a netvári sa,… Celý komentár »

Aďo
Aďo
6. marec 2021 7:14

Juraj sa čuduješ?? Kde si doteraz žil? Si prečítaj kto je jeho pravá ruka https://polnoinfo.sk/seda-eminencia-agropolitikov-karahutu-a-simona/ Nie je náhodou, že AKS s Patasiovou k tomu mlči ako voš pod chrastou! Simon z pozadia ťahá za nitky! Zasa raz na tých našich spoluobčanov doplácame! Nestačilo, že sme kvôli nemu takmer prišli o… Celý komentár »

Juraj
Juraj
7. marec 2021 20:45

Chcel by som poprosiť administrátora aby ak je to možné posunul možnosti komentovanie a level bezpečnosti o minimálne jednu úroveň. Lebo tu žiaľ vzniká mylná predstava kto co komentuje a je to dosť zavádzajúce. Dúfam ze tato platforma chce aj naďalej pôsobiť ako spájanie poľnohospodárov. Ak chcete podrobnejšie vysvetlenie môj… Celý komentár »