Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Suché počasie znižuje prognózu úrod pšenice

Suché počasie znižuje prognózu úrod pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Mierny pokles cien v úvode minulého týždňa vystriedalo ich oživenie. Dôvodom je, že sa do popredia dostali znova správy ohľadne vývoja počasia. Prvé štatistiky ohľadne stavu pšenice v oblasti severnej pologule, hlavne v západnej časti Európy, hovoria o nepriaznivých podmienkach pre rast tejto obilniny.

Podľa prognózy Strategie Grain by sa mala produkcia pšenice v Európe znížiť na 131,1 mil. ton, čo je o 1,6 mil. ton menej, ako uvádzala táto organizácia v predchádzajúcej správe. Najväčšie straty sa očakávajú v Nemecku a Francúzsku. Pre obe krajiny bol vyčíslený pokles produkcie o skoro 1 mil. ton. Podobne aj v iných krajinách EÚ je problém so zrážkovou činnosťou. Okrem Španielska a Portugalska sužuje sucho aj východnú časť Veľkej Británie.

Aktuálny cenový vývoj:
Cena pšenice minulý týždeň na burze Euronext v Paríži posilnila o viac ako 1,5%. Burza CBoT v Chicagu naopak oslabila a to o skoro 0,5%. Poklesla aj burza BÉT v Budapešti a to najmä začiatkom týždňa. Potom si už držala stabilnú cenu. Cena pšenice hlavne v Európe je momentálne pod tlakom v dôsledku vývoja počasia. Predpovede meteorológov na najbližšie obdobie nehovoria o výraznejšej zmene.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments