Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pravdepodobne zažijeme tlak na cenu kukurice

Pravdepodobne zažijeme tlak na cenu kukurice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice je v posledných dňoch ovplyvnená exportným potenciálom USA. Vyšší vývoz najväčšieho exportéra ovplyvnil aj ostatné svetové trhy. Podľa Strategie Grain je situácia v Európe pre pestovanie kukurice priaznivá.

Plochy ozimín poškodené zlými poveternostnými podmienkami budú pravdepodobne nahradené práve touto plodinou. To je aj dôvod navýšenia najnovšej prognózy produkcie kukurice v Európe o 2 mil. ton na 64,6 mil. ton. Nárast sa týka hlavne Rumunska a Bulharska a časti strednej a západnej Európy.

Správa USDA hovorí o dobrých vyhliadkach pestovania kukurice v USA aj v Európe. Predpoveď rekordnej úrody v USA a na Ukrajine budú mať pravdepodobne značný vplyv na cenu. Ukrajina síce začala s výsevom tejto komodity neskoro, ale podľa najnovších informácii sa plocha osiatia zvýšila o viac ako 40 percent oproti minulému roku. Kukurica by mala byť v aktuálnom roku vysiata na ploche približne 5 mil. hektárov. Pre porovnanie v roku 2011 dosahovala plocha osiatia 3,5 mil. hektárov, v roku 2010 len 2,6 mil. hektárov. Predpoklad tlaku na cenu je teda pre Európu veľmi pravdepodobný.

Aktuálny cenový vývoj:
Cena kukurice na burza Euronext v Paríži oslabila v predchádzajúcom týždni o asi 0,5%. Burza CBoT v Chicagu poklesla o viac ako 3%. Burza v Budapešti oslabovala v priebehu celého týždňa, zvrat ale nastal v piatok. Z tohto dôvodu poklesla cena len o približne 1 percento.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments