Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Suché počasie v Rusku by malo naštartovať ceny pšenice

Suché počasie v Rusku by malo naštartovať ceny pšenice
insert_photoarchív

Už dnes vieme povedať, že nadpriemerne suché počasie sa premietne aj do aktuálnej úrody a preto poľnohospodárov možno ešte viac ako inokedy zaujíma, za čo budú predávať svoju o sucho zmenšenú produkciu.

„Vývoj počasia pravdepodobne spôsobí, že úrody môžu klesnúť na úroveň 55 až 60 percent dlhodobého priemeru. Netreba ale zabúdať, že do žatvy máme stále 40 dní a dôležitý bude ešte nasledujúci týždeň. Ak by teraz padli výdatnejšie zrážky, môže to ešte čo to pomôcť,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Jozef Bako, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre.

Jeho slová potvrdil aj Alexander Pastorek zo spoločnosti Agrocoop Imeľ, keď povedal, že podľa údajov, ktoré majú z hydrometeorologickej stanice sú úhrny zrážok v ich podniku na podobnej úrovni ako v extrémne suchých rokoch 2000 a 2003.

„Suché počasie netrápi len poľnohospodárov na Slovensku, ale aj v produkčne významných regiónoch. Spojené štáty americké sú najväčším exportérom pšenice a na svetovom vývoze sa podieľajú približne 27 percentami. Najvýznamnejším pestovateľským regiónom v USA je pritom Kansas, ktorý v máji zasiahlo vôbec najsuchšie počasie od začiatku meteorologických meraní, čo sa významne prejaví aj na budúcej úrode“ povedal Tomáš Plavec zo spoločnosti TRIM Broker.

Ten ďalej doplnil, že situácia je oveľa vážnejšia. Svetovú produkciu pšenice totiž mali v tomto roku potiahnuť najmä štáty ako Rusko, Ukrajina, alebo Kazachstan. V týchto krajinách mala ako u jediných významných svetových pestovateľov pšenice produkcia rásť.

„Rusko neaktualizuje svoje výhľady produkcie dostatočne často, čo má za následok, že posledné mesiace v tomto štáte boli výrazne pod zrážkovým normálom, ale na prognózach produkcie a spotreby sa to zatiaľ neprejavilo,“ uviedol Tomáš Plavec.

Ak štáty bývalého Sovietskeho zväzu prídu s korekciami odhadov svojich úrod, bude to znamenať znížený objem exportu a tým impulz pre nárast svetových cien.

„Aktuálne je pšenica lacná a očakáva sa nárast cien. Pšenica bola voči kukurici najlacnejšia za posledných minimálne 10 rokov. Musí preto nastať návrat k normálu. Dlhodobo sa cena pšenice pohybuje na úrovni 1,15 až 1,7 násobku ceny kukurice. Päťročný priemer je 1,43 násobok. Súčasná cena pšenice je ale len na úrovni 1,08 násobku hodnoty kukurice,“ povedal T. Plavec

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments