Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Celoslovenské dni poľa aj v znamení koncepcie agrosektora

Takmer 80 vystavovateľov z celého Slovenska sa prezentovalo na prvom ročníku Celoslovenských dní poľa, ktoré sa dnes skončili v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky. Počas dvoch dní mali pestovatelia možnosť vidieť na výmere 12 hektárov a na 450 pokusných políčkach jednotlivé odrody rastlín od všetkých významných šľachtiteľov a množiteľov pôsobiacich na Slovensku.

Súčasťou prehliadky rastlinných odrôd, ochrany a výživy rastlín bola aj výstava poľnohospodárskej techniky. Návštevníkov zaujal najmä traktor s GPS navigáciou, ktorý predvádzal slalom bez vodiča.

Problémom slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva je negatívne obchodné saldo, uviedol počas dnešného podujatia premiér Robert Fico. Nadmerný dovoz potravín sa podľa neho premieta aj do zamestnanosti najmä na vidieku. Keď na dedinách fungovali poľnohospodárske družstvá, bol dostatok domácich kvalitných potravín a na vidieku aj dostatok pracovných príležitostí, čo dnes chýba, uviedol.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek pripomenul potrebu vypracovania koncepcie rozvoja poľnohospodárstva a potravinárstva. Chýbajúca strednodobá koncepcia môže spôsobiť sekundárne problémy pri implementácii spoločnej poľnohospodárskej politiky, uviedol. Minister chce zriadiť spoločné pracovné komisie rezortu pôdohospodárstva a agrárnej samosprávy, ktoré by mali spolupracovať na tvorbe koncepcie. Tá by mala riešiť oživenie živočíšnej aj špecializovanej rastlinnej výroby a tiež problém nezamestnanosti. Koncepcia by mala byť hotová do konca tohto roka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments