Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Straty nad tridsať percent by mali zabezpečiť odškodnenie

Straty nad tridsať percent by mali zabezpečiť odškodnenie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodárov aktuálne postihnutých povodňami bude vláda odškodňovať z nového krízového fondu. Koľko v ňom bude peňazí sa však ešte nevie. Na dnešnom rokovaní vlády dostal za úlohu vytvoriť tento fond šéf rezortu pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

“Ide nám o to, aby sme odškodnili tých, ktorí práve teraz majú problémy. Škody samozrejme budeme vedieť až po zbere úrody,” vysvetlil pre médiá Chovan. Peniaze by mali dostať farmári, ktorých škody presiahnu 30 % z úrody.

Koľko peňazí bude potrebných, však ešte minister nevedel.

“Tohtoročná situácia je kritická a budú na to treba mimoriadne zdroje. Rozsahy škôd sa momentálne len analyzujú, je ich ťažko odhadnúť, pretože zlé počasie sa ešte neskončilo,” konštatoval.

Nový krízový fond by mal vzniknúť na základe nového zákona a podľa Chovana by mal riešiť problematiku prírodných katastrof, ako sú povodne, systémovo a komplexne. Peniaze vo fonde by mali byť z viacerých zdrojov. Jedným z nich budú aj financie z ministerstva.

“Budeme samozrejme žiadať aj z rezervy vlády, pretože si myslíme, že štát a vláda musí mať takéto rezervy na krytie prírodných katastrof,” podotkol Chovan.

Nová legislatíva by mala motivovať poľnohospodárov k poisteniu sa proti povodniam v čo najväčšej miere.

“Tento fond by viacej vykrýval škody tým poľnohospodárom, ktorí by boli poistení. Ono to platí aj dnes, ale bohužiaľ poľnohospodárom chýba legislatíva, chýba im systém. Treba do toho vniesť trošku poriadok a systém,” uzavrel minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments