Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Stimulácia a morforegulácia repky na jeseň

Stimulácia a morforegulácia repky na jeseň
insert_photo3 x Agrobiosfer, s. r. o.

Úroda repky v tomto roku dosahovala rekordné hodnoty, ale pod vplyvom nízkych cien veľa pestovateľov znižuje jej výmeru. Porasty repky zasiate v druhej dekáde augusta postupne vzchádzajú aj vďaka zrážkam. Predpokladá sa teplá jeseň a preto bude nevyhnutné venovať repke dostatočnú pozornosť.

Fyziológia repky na jeseň

Rast repky je po vyklíčení veľmi intenzívny a rýchly, repka obsahuje veľké množstvo auxínov, ktoré zvyšujú apikálnu dominanciu a podporujú rast nových listov. Pod vplyvom skracovania dňa sa postupne zvyšuje v repke obsah inhibítorov rastu, ktoré majú za následok spomalenie až zastavenie rastu. V tomto období repka nenarastá v nadzemnej časti, ale postupne rastú korene. V určitom momente sa vytvorí veľký objem koreňov a v koreňových špičkách sa produkujú cytokiníny a ich produkcia je taká veľká, že preváži nad inhibíciou spôsobenou skracujúcim sa dňom a znova sa obnoví rast nadzemnej časti. Mieru ďalšieho rastu vieme podporiť aplikáciou stimulátorov na báze morských rias, ktoré podporujú rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia. Čas aktívneho rastu ovplyvňuje dostatok vlahy, teploty a veľkosť koreňovej sústavy. V prípade priaznivých klimatických podmienok, môže repka rásť aj vďaka teplotnej zotrvačnosti pôdy až do úplného zamrznutia pôdy.

Podpora kvalitného porastu už na jeseň

Najlepšou cestou ako zabezpečiť porasty repky na jeseň je ich pravidelná kontrola, aby ste vedeli čo sa s vašimi porastmi deje a všetky zásahy realizovať na základe ich stavu a aktuálneho stavu počasia. Každopádne, v štádiu 3. – 5. listu bude nevyhnutné repky pribrzdiť pomocou morforegulátora v kombinácii s prípravkom na báze morských rias Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha a SoftGuard++ v dávke 0,8 – 1 l/ha. Touto aplikáciou podporíte celkový rast a hlavne stimulujete celkový rast, rast veľkého objemu koreňov a jemného koreňového vlásnenia, zhrubnutie koreňového krčka a podporíte bočné vetvenie (obr. 1). Veľkosť koreňovej sústavy je priamo úmerná pre príjem vody, živín a odolnosti proti mrazom. Do porastov neskoro siatych a s nízkym počtom jedincov odporúčame prípravok na báze morských rias RootMost v dávke 1 l/ha spolu s prípravkom SoftGuard v dávke 1 l/ha a morforegulátorom, kde podporíme celkové zosilnenie porastu, rast koreňov a veľkého objemu jemného koreňového vlásnenia, zhrubnutie koreňového krčka, zabezpečíme porast protistresovo a zvýšime jeho mrazuvzdornosť. SoftGuard v kombinácii s morskými riasami a prípravkami v tankmixe vytvára synergický účinok a zvyšuje ich efektívnosť, ale hlavne pôsobí preventívne proti hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám. Výsledky z pokusov ukazujú oprávnenosť použitia týchto prípravkov.

Výsledky z praxe

Tabuľka 1. Výsledky pokusu v repke na CVRV Borovce, Ing. Sekerková, odroda ES Astrid, 2013 

Bór je veľmi dôležitý už na jeseň!

Do všetkých typov porastov je nevyhnutné už na jeseň aplikovať bór, ktorý  zvyšuje mrazuvzdornosť a zabraňuje praskaniu pletív, zvyšuje odolnosť proti hnilobám a tiež pozitívne vplýva na rast koreňov. Porasty ošetrené na jeseň bórom lepšie prezimujú a riešenie deficitu bóru na jar je už menej náročné. Preto odporúčame aplikáciu prípravku ProBoron v dávke 0,5 – 0,75 l/ha, ktorý obsahuje bór viazaný organickou formou a preto je lepšie využiteľný a efektívnejší ako iné bóry.

Pre viac informácií ohľadom prípravkov a špeciálnych jesenných balíčkov do repky kontaktuje našich obchodných zástupcov a navštívte našu webstránku s e-shopom na www.agrobiosfer.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 3 x Agrobiosfer, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments