Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Stav živočíšnej výroby znepokojuje výrobcov krmív

Stav živočíšnej výroby znepokojuje výrobcov krmív
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výrobcovia krmív sú znepokojení neustále sa zhoršujúcim stavom v sektore živočíšnej výroby, na čo Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) systematicky poukazuje už niekoľko rokov formou verejných vyhlásení, odborných stanovísk a upozornení pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Situácia je už taká vážna, že sme svedkami v mnohých prípadoch úplného ukončenia prevádzkovania kompletných fariem a podnikov živočíšnej výroby. Nejde pritom len o chovy ošípaných, ale aj hydiny a dojníc. Čo je znepokojujúce, rušia sa aj stabilizované chovy s dobre vybudovanou infraštruktúrou, rekonštruované z fondov EÚ,“ uviedol vo vyhlásení predseda predstavenstva ZVKSaOS Marian Uhrík po piatkovom (4. 5.) valnom zhromaždení zväzu v Trenčianskych Tepliciach.

Pri neustálom poklese počtu stavov zvierat a zvýšenom dovoze živočíšnych komodít sa slovenský farmár dostáva do vážnych existenčných a finančných problémov.

„Konštatujeme, že už v súčasnosti je ohrozená potravinová sebestačnosť a bezpečnosť Slovenska.“

Naša krajina sa týmto dostala do priamej závislosti a zabezpečiť výživu obyvateľov dokáže len nákupmi zo zahraničia. Od roku 2005 poklesli stavy ošípaných o ďalších približne 40 % a stavy hovädzieho dobytka o približne 12 %.

„Príčiny poklesu vidíme najmä v jednoznačne zle nastavených ekonomických nástrojoch vo vzťahu k farmárom okolitých krajín EÚ, ako aj v vplyve nadnárodných obchodných reťazcov pri realizácii tzv. dumpingových dovozov. V súvislosti s tým poklesla aj výroba kŕmnych zmesí. Od roku 2005 to predstavuje pokles o 34 %. Aj preto je saldo zahraničného obchodu, najmä v živočíšnych komoditách, dlhodobo veľmi nepriaznivé, pričom v minulom roku napriek určitému medziročnému zlepšeniu dosiahlo stále doslova dych vyrážajúcich 750 miliónov eur.“

Všetky tieto negatívne ukazovatele mali za následok pokles pracovníkov v agropotravinárskom sektore, keď najmä v prvovýrobe poklesol od roku 2005 počet pracovníkov o približne 27.000, teda o 32,5 %.

VZ ZVKSaOS preto vyzýva kompetentné štátne orgány, politické strany, MPRV SR, záujmové odborné združenia, ako aj ďalšie organizácie v rezorte poľnohospodárstva a potravinárstva, aby urýchlene začali spoločne riešiť potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť Slovenska, ktorá by stabilizovala výrobu základných potravín, zabezpečila zamestnanosť a stabilizáciu vidieka a produkciu s vysokou pridanou hodnotou.

Spoločnými silami by sa mala spracovať a realizovať vízia v tejto oblasti so všetkými pozitívnymi dosahmi a cieľom prinavrátenia Slovenska ako tradičného producenta potravín schopného zabezpečiť výživu svojho obyvateľstva z vlastných zdrojov, o čo sa prirodzene usilujú všetky zodpovedné krajiny.

Autor článku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Hľadajúci
Hľadajúci
8. máj 2012 10:16

Učebnicovou ukážkou kolonizácie Slovenska je žalostný stav slovenského poľnohospodárstva (i celej krajiny) – treba ale otvorene priznať, že nás predali naši vlastní „slovenskí politici“. Morálne devastovaní politickí nominanti podpisom diskriminačných podmienok pri vstupe SR do EÚ
zradili Slovensko – prečo asi ?

lxx
lxx
9. máj 2012 9:34

nuž aké to boli ty podmienky ???zatial to nikto nezverejnil!!!