Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

SPU skúma účinky čili oleja na rakovinové bunky

SPU skúma účinky čili oleja na rakovinové bunky
insert_photoautorka - Hana Ďuranová, hlavná riešiteľka projektu. 

Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity si v najbližších štyroch rokoch posvietia na účinky MCT oleja s prídavkami čili papričiek. Na nový projekt získali grant vo výške 250 tisíc eur.

„V rámci projektu bude vytvorený nový – inovatívny produkt. Pôjde o MCT olej, ktorý bude obohatený o extrakty z výťažkov z čili. Naším cieľom bolo zlepšiť vstupný produkt o pridané účinky tak, aby získal benefity a teda aj ďalšie uplatnenie. Vybrali sme si práve MCT olej, ktorý je dnes vyhľadávaným produktom vzhľadom na jeho rýchly energetický metabolizmus, keďže dodáva mozgu vysokú energiu bez ukladania sa v tukoch. Zároveň sme sa snažili obohatiť tento olej o ďalšie možnosti využitia, ktoré mu dodá kapsaicín obsiahnutý v čili papričkách,“ vysvetlila Hana Ďuranová, hlavná riešiteľka projektu.

Vlastné papričky

Papričky do projektu dodá priamo Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

„Pestujeme približne 50 odrôd od najmenej pálivých, ktoré majú asi 5 tisíc scovilových jednotiek, po najpálivejšie, ktoré ich majú cez dva milióny. Je to široké spektrum odrôd. Rastliny s dlhším vegetačným obdobím pestujeme v skleníkoch. Spravidla pochádzajú z iných kontinentov. Vysádzame rastliny aj mimo zakrytých stanovíšť, ktoré pochádzajú z Európy a majú kratšie vegetačné obdobie,“ skonštatoval Jakub Mankovecký z Botanickej záhrady SPU.

Prísny výber

Univerzita už pred niekoľkými rokmi skúmala zloženie, respektíve pálivosť pestovaných odrôd. Aktuálne sa na papričky pozrie znova – a to nielen s dôrazom na štipľavosť a obsah kapsaicínu, ale aj iných látok.

„V prvej etape projektu pôjde o selekčný proces, kde vyberieme 10 čili papričiek. Tie podrobíme dôkladnej analýze, chemicko-analytickými metódami stanovíme obsah vitamínu C, polyfenolov aj kapsaicínoidov, najmä kapsaicínu. Následne sa stanoví minerálny profil a hodnotiť sa bude aj celkový obsah polyfenolov a antioxidačná aktivita,“ dodala Ďuranová.

S protirakovinovými vlastnosťami sa spája práve látka s názvom kapsaicín. Čím je paprička štipľavejšia, tým ho obsahuje viac.

„Následne na základe spomínaných rozborov vyselektujeme z desiatky čili papričiek tri konkrétne druhy, s ktorými budeme pracovať ďalej,“ uviedla Ďuranová.

Neviditeľné špeciálne kapsuly

Výťažky z čili papričiek sa do MCT oleja dostanú špeciálnym spôsobom. Nepôjde len o klasické zmiešanie – vedci využijú metódu mikroenkapsulácie.

„Najväčšou výzvou pre každého potravinára pri vývoji nového produktu s pridanou hodnotou je, ako túto pridanú hodnotu ochrániť. Zväčša ide o molekuly citlivé na rôzne vplyvy prostredia, napríklad na teplo. Takže metódou mikroenkapsulácie sa budeme snažiť ochrániť prospešné látky v procese skladovania či technologického spracovania. Ak napríklad niekto použije MCT olej obohatený s čili pri príprave pečivárskeho produktu, budú tieto molekuly chránené a teplo ich neovplyvní,“ spresnila aj Eva Kováčová, vedecko-výskumná pracovníčka na projekte.

Výskum protirakovinových účinkov

Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity budú účinky MCT oleja s čili sledovať viacerými spôsobmi.

„Pôjde o dva celulárne modely. Jedným budú rakovinové bunky, pričom pôjde o rakovinové bunky hrubého čreva a kolorektálne bunky. Sledovať sa bude protinádorová aktivita kapsaicínu aj ďalších zložiek extraktov získaných z čili. Druhým modelom budú kvasinky, kde sa bude hodnotiť aj účinok kapsaicínu na ich rast či na potlačenie oxidačného stresu, ktorý bude v kvasinkách vyvolaný peroxidom vodíka,“ uviedla Hana Ďuranová, riešiteľka projektu.

Chuť aj výsledný produkt

Napokon budú odborníci skúmať aj senzorické vlastnosti obohateného MCT čili oleja. Na to majú na univerzite tiež špeciálne laboratóriá, v ktorých skúmajú správanie spotrebiteľov pri rôznych produktoch. Výsledkom by mal byť finálny produkt s potenciálom dostať sa na pulty.

„V rámci projektu spolupracujeme aj so súkromným producentom. Máme odberateľa výsledkov, teda firmu, ktorá bude po skončení našej práce výsledky verifikovať v priemyselných podmienkach. Teda výstupom projektu bude práve MCT olej, ktorý už na trhu síce je, ale olej z nášho projektu bude obohatený o extrakty z čili papričiek. Konkrétna firma bude v praxi overovať účinky, ktoré my vyskúmame. Následne bude môcť byť uvedený na trh,“ uzavrela Lucia Gabríny, riaditeľa vedecko-výskumného centra Agrobiotech, ktoré je súčasťou nitrianskej univerzity.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka - Hana Ďuranová, hlavná riešiteľka projektu. 

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments