Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

SPPK: Poľnohospodári hodnotia stav ozimín a spúšťajú osev jarných plodín

SPPK: Poľnohospodári hodnotia stav ozimín a spúšťajú osev jarných plodín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári hodnotia stav ozimín a spúšťajú osev jarných plodín. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

“Poľnohospodári predovšetkým z južnejších okresov už vykonávajú jarné práce na poliach. Pestovatelia aktuálne sledujú zapojenie ozimín a riešia vyorávky niektorých porastov. V závislosti od počasia sa vykonáva aj osev jarných plodín, najčastejšie pšenice jarnej, jačmeňa jarného, ovsa, hrachu či maku,” priblížil.

Na juhozápadnom Slovensku v oblasti Levíc, Senice, Komárna, Nitry je podľa Korpáša jačmeň jarný vysiaty na väčšine plánovanej výmery.

“Podľa agrotechnických možností a legislatívnych podmienok týkajúcich sa predovšetkým hnojenia v týchto dňoch poľnohospodári vysievajú aj jariny a hnoja oziminy. Poľnohospodári z okresu Komárno tiež hlásia premnoženie hrabošov,” spresnil.

Regióny

“Predpokladaná výmera ozimín v okrese Galanta je menšia až o 15 % oproti predchádzajúcim rokom. Vďaka miernej zime sa porasty začínajú stabilizovať, ale neskoro zasiate plochy budú mať slabšie odnože, dôsledkom čoho predpokladáme nižšie výnosy,” informoval.

“V oblasti Trenčína (okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín) vo všeobecnosti oziminy prezimovali pomerne dobre. V tomto regióne sa v minulom týždni začalo s osevom jarného jačmeňa,” poznamenal.

V okrese Prievidza pomerne výdatné zrážky z jesene minulého roka podľa Korpáša výrazne poznamenali sejbu ozimín. Slabé zrážky v priebehu zimy a hlavne deficit snehovej prikrývky počas teplejších dní mierne posunuli vegetačné štádium ozimín a aj neskoré sejby sa pomerne slušne zakorenili a aj odnožili.

“Na Orave postupne schádza sneh a počasie nedovolí začať jarné práce ani poľnohospodárom na Liptove. Na Kysuciach sú porasty ozimín zatiaľ riedke, vyorávky sa však doposiaľ nepredpokladajú. V oblasti Žiliny (okresy Bytča, Žilina) je stav ozimín dobrý, jarné osevy zatiaľ neprebiehajú,” doplnil.

V okrese Rožňava je podľa Korpášových slov väčšina poľnohospodárskej pôdy v ekologickom režime. Repka ozimná sa pestuje v regióne minimálne. Pre náročnú druhú polovicu roka sa na jeseň 2020 siali pšenica ozimná, ozimná raž a ozimný jačmeň s veľkými problémami. Osiatej bolo len 50 až 80 % plánovanej plochy. Neosiate plochy tak budú nahradené jarnými plodinami. Vzchádzanie ozimín bolo nerovnomerné a stále pretrváva zimné počasie, preto by bola inventarizácia ešte predčasná.

“V okrese Bardejov je stav ozimín uspokojivý, porasty sú dobre zásobené vlahou bez silného výskytu škodcov a chorôb. V regióne Prešov (okresy Prešov a Sabinov) bola ozimná pšenica vysiata na výmere o 12 % nižšej oproti plánovanej. Táto plocha poslúži na pestovanie sladovníckeho jačmeňa, sóje a kukurice na siláž,” uviedol Korpáš.

Dodal, že v okresoch Michalovce a Sobrance bola v 10. týždni takmer jedna tretina ornej pôdy zaliata vodou. Nezaplavené oziminy sú v pomerne dobrom stave. Mnohí poľnohospodári uvoľňujú vodu z pozemkov pomocou malých rýpadiel. Časť zatopených ozimín budú poľnohospodári nahrádzať jarinami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1521 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments