SPPK chce krízu mliečneho sektora EÚ riešiť účinnými opatreniami
Liekom na krízu mliečneho sektora Európskej únie by podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) boli rýchle a účinné opatrenia. Krízu spôsobil rozpor medzi maloobchodnými a výrobnými cenami mlieka v ostatných rokoch.
PPK tak reagovala na pondelkové rokovanie agrárnych ministrov v Luxemburgu. Zároveň tam EÚ navrhla preveriť do dvoch mesiacov cenotvorbu mlieka v obchodných reťazcoch a pre jeho producentov navrhnúť riešenie na väčšiu podporu odbytu, informovala eurokomisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová Boelová.
„Dôsledky dramatického poklesu nákupných cien surového mlieka, ktoré v súčasnosti pokrývajú slovenským producentom sotva 50 % výrobných nákladov, znásobujú ich nižšie priame podpory v porovnaní s poľnohospodármi v starých členoch EÚ,“ spresnila SPPK.
V tejto situácii SPPK požaduje, aby sa odstránili súčasné diskriminačné rozdiely vo výške priamych platieb medzi starými a novými členmi EÚ. Zároveň odmieta historické referencie pre výpočet platieb, ktoré by slovenských prvovýrobcov trvalo znevýhodňovali aj po ich formálnom vyrovnaní.
„Za jedno z najdôležitejších opatrení považujeme plošné zavedenie minimálnej nákupnej ceny na prechodné obdobie v EÚ,“ vyhlásil predseda SPPK Vladimír Chovan.
Spolu s tým SPPK v rámci tzv. zdravotnej prehliadky spoločnej agrárnej politiky žiada zmraziť schválené každoročné zvyšovanie produkčných kvót pre členov EÚ. Komora tiež navrhuje pristupovať k ďalším úpravám kvotačného režimu až po dôkladnej analýze vplyvov prijatých opatrení na stabilizáciu trhu s mliekom.
Prvovýrobcovia mlieka v SR sa stretli začiatkom júna na verejnom zhromaždení v Bratislave. Konštatovali, že EK nezvládla reformu mliečneho sektora, čo znásobilo negatívne vplyvy globálnej finančnej a hospodárskej krízy na prvovýrobcov mlieka v celej EÚ.
Teraz je podľa SPPK na ťahu EK. Práve EK necitlivými zásahmi do trhu s mliekom v podobe postupného zvyšovania produkčných kvót, a to bez analýzy dopadov pri ich využívaní a potrebnej aktualizácii intervenčných mechanizmov, priviedla sektor do vážnych problémov, zdôraznil Chovan.