Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Potravinári chcú, aby sa odstránili „zadné marže“ obchodníkov

Potravinári chcú, aby sa odstránili  „zadné marže“ obchodníkov
insert_photoTlačový odbor Európskej únie

Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) presadzuje dosiahnutie vyvážených vzťahov medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi. Podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca k takémuto kroku vedie členov ÚPS pokračujúci tlak obchodu, ktorý si voči potravinárom naďalej uplatňuje tzv. zadné marže vo forme rôznych peňažných plnení. Stupňujú sa aj jeho požiadavky na znižovanie cien dodávaného tovaru. Zo stretnutia zástupcov profesijných potravinárskych zväzov, únií a združení preto vyplynul apel na obchodné siete, aby verejne deklarovali, či v tomto roku zvýšili tlak na svojich dodávateľov, alebo nie.

„Členovia ÚPS si v tejto súvislosti uvedomujú nevyhnutnosť vzájomného dialógu s obchodom a budú sa oň neustále pokúšať“ informoval hovorca SPPK Stanislav Nemec, opierajúc sa o vyjadrenie predsedu ÚPS Dušana Janíčka.

Podľa neho by však malo ísť o rovnocenné partnerstvo, pretože bez neho zostanú vzájomné väzby zdeformované. Samozrejme, globalizácia neobchádza ani potravinársky priemysel, ale zďaleka nedosiahla také rozmery ako v obchode. Jedným z problematických aspektov, ktoré trápili nielen našich, ale aj európskych poľnohospodárov a potravinárov ešte pred vypuknutím krízy, je výrazný nesúlad medzi rýchlosťou liberalizácie obchodu na jednej strane a harmonizáciou noriem na strane druhej. Na jednom trhu si takto majú konkurovať výrobky, pri ktorých výrobe sa nemusia dodržiavať tie isté predpisy a zásady, čo sa prejavuje v rozdielnej výške výrobných nákladov so všetkými dôsledkami na cenu a kvalitu.

V súvislosti s prípravou európskej legislatívy ÚPS podporuje označovanie potravinárskych výrobkov krajinou pôvodu výrobcu, pokiaľ sa bude uplatňovať v trhovom priestore celej EÚ. Za zbytočné a pre spotrebiteľa nepodstatné však považuje aj označovanie pôvodu surovín, z ktorých sú vyprodukované.

Potravinárov, podobne ako poľnohospodárov, trápi zdĺhavé a pomalé vyplácanie podpôr pre spracovateľský priemysel prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Vedeniu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory preto odporúčajú, aby vyvinulo maximálne úsilie na spružnenie a urýchlenie všetkých finančných transferov do odvetvia, ktorého význam stúpa v období hospodárskej a finančnej krízy.

Autor článku: Spracovala: Soňa Ludvighová
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments