Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Spotreba vajec na Slovensku klesá

Spotreba vajec na Slovensku klesá
insert_photonovogal.sk

Bratislava 22. októbra (TASR) – Stavy sliepok na Slovensku majú od roku 2000 tendenciu stagnovať a ich počet sa pohybuje od 5,5 milióna do 5,8 milióna kusov. Ročne sa tak vyprodukuje 1,1 až 1,2 miliardy kusov (ks) vajec.

“Produkcia vajec nestúpa tempom, ktoré by spôsobilo prebytok tejto komodity na Slovensku. Určitý prebytok však vzniká, pretože spotreba vajec na obyvateľa v SR klesla, a to z 220 ks pred rokom 1989 na 185 ks na obyvateľa v roku 2007,” informoval dnes člen predstavenstva Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Ondrej Guman na tlačovej konferencii.

Ako hlavnú príčinu tejto tendencie označil po roku 1990 medializované informácie o tom, že cholesterol, ktorý obsahujú vajcia, je zdraviu škodlivý. Bolo to nesprávne. Neskôr sa informácie o význame vajec pre ľudský organizmus skorigovali. Do povedomia verejnosti sa dostáva fakt, že sa vajcia, ktorých žĺtky obsahujú bielkoviny a stopové prvky, považujú za základnú zložku ľudskej výživy.

“Produkcia vajec od roku 1992 bola jednou z najstabilnejších výrob hydinárskeho priemyslu,” zdôraznil.

V rámci transformácie sa hydinári ako prví prispôsobovali novým podmienkam na trhu. Po zlikvidovaní kombinátov s chovom sliepok producentov vajec ako posledných postihli zmeny a začali priamo nadväzovať kontakty s obchodníkmi, teda uzatvárať dohody o dodávkach vajec do maloobchodu.

Hydinári a chovatelia nosníc ako prví a najviac od roku 2003 využívali eurofondy z programu EÚ – SAPARD, najmä na financovanie technológií (klietkové chovy).

“V roku 2008 u chovateľov sliepok a producentov vajec na Slovensku technologické problémy nie sú. Tak ako u výrobcov hydinového mäsa, vzhľadom na vysoké náklady vstupov, sú problémy vo výrobe. Argumentom toho je navýšenie ceny kŕmnych zmesí,” uviedol Guman.

Plusom pre hydinárov koncom minulého roka bolo, že ceny vajec rástli rýchlejšie ako ceny kŕmnych zmesí. Nárast cien vajec začal už v júli a kŕmnych zmesí až v septembri. Ani napriek týmto zvýšeným cenám sa výroba vajec vlani nedostala do mínusových čísiel, dodal. Horšie je to v roku 2008, pretože ceny vajec v hmotnostnej skupine L sú počas 1. polroka vyššie a nezodpovedajú vysokým nákladom na krmivá a energie.

Ceny vajec v júli tohto roka nezačali rásť, stagnujú a sú na úrovni roka 2006, povedal Guman. Pred Vianocami bude mierny nárast cien vajec, ale nie veľký a býva to každý rok pred sviatkami, dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: novogal.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments