Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Sme rodina: Vítame, že MPRV navrhlo pomôcť farmárom

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 653
UniCredit Bank 2018

Opozičné hnutie Sme rodina víta, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh vlády SR na finančnú pomoc slovenským farmárom, ktorí v roku 2017 utrpeli straty na úrode pre extrémne sucho. Uviedlo to tlačové oddelenie hnutia v reakcii na zverejnený materiál agrorezortu.

 „Napriek tomu, že tomuto kroku museli predchádzať prosby dotknutých farmárov a výzvy hnutia Sme rodina na tlačových konferenciách, tak ako vieme kritizovať, v tomto momente chceme pani ministerku (pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS), pozn. TASR) pochváliť. Teší nás, že na naše naliehanie reaguje v tejto podobe a vláda bude rozhodovať o podpore vo výške 34 miliónov eur. Ostáva iba veriť, že pochopenie pre situáciu poľnohospodárov budú mať aj zvyšní členovia vlády,“ zdôraznilo hnutie Sme rodina.

Všetky okolité krajiny už podľa Sme rodina majú tento problém vysporiadaný.

„Na Slovensku utrpela najväčšie straty stovka farmárov z juhovýchodu Slovenska. Bez pomoci štátu by mnohí z nich museli pristúpiť k zatvoreniu svojich podnikov, ktoré zamestnávajú celkom 3000 ľudí,“ dodalo tlačové oddelenie hnutia.

„Vzhľadom na mimoriadnu situáciu spôsobenú vlaňajším suchom, žiadame formou rozpočtového opatrenia zo zdrojov Ministerstva financií SR zabezpečiť sumu 34.225.947 eur, ktoré by pokryli výpadok na tržbách v rastlinnej výrobe tých poľnohospodárskych podnikov v Slovenskej republike v roku 2017, ktoré sucho postihlo znížením úrody o viac ako 30 %,“ spresnil agrorezort v materiáli „Zhodnotenie strát na produkcii poľnohospodárskych plodín vplyvom sucha v roku 2017“.

Extrémne sucho a jeho následky spôsobili podľa MPRV SR výpadok na úrode v SR vo výške 51.979.804 eur.

„Najväčšie výpadky na úrodách sa zaznamenali pri kukurici na zrno aj na siláž, ozimnej pšenici mäkkej aj tvrdej, repke olejnej, cukrovej repe, jačmeni jarnom, zemiakoch a slnečnici, ktoré sú nosnými plodinami najmä v západoslovenskom regióne. Vzhľadom na skutočnosť, že 44 poľnohospodárskych podnikov na elimináciu dosahov sucha v roku 2017 využilo závlahové systémy, s čím súviseli zvýšené náklady na zabezpečenie produkcie, odporúčame navýšenie percenta kompenzácie pre tieto podniky o 10 % oproti tým, ktoré závlahu nevyužili,“ dodal v materiáli agrorezort.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Anton Spišák
  3. októbra 2018

  Takéto odškodnenie za sucho by som premietol aj do platov pracovníkov v riadení celého rezortu.30 percent zníženia úrody sa teraz považuje ako podnikatelské riziko. Kto toto navrhol nerozumie podnikaniu vôbec. Ked je 10 % v rastlinnej výrobe dosiahnutý zisk,mohli by sme byť spokojný. Z toho vyplýva,že 30% strata musí výrobcu položiť na lopatky. V takom stave v akom sa polnohospodárstvo nachádza treba rozširovať živočíšnu výrobu,najma chov prežúvavcov,čo predstavuje vysoké náklady. Stav v systéme odškodnenia zabraňuje investovať a tým konzervuje rozvoj zdravého polnohospodárstva. Keď v rámci populistickej kampane, štát nakupuje balíčky pre pacientov za jeden milión.pre zabezpečenie rozvoja polnohospodárskej výroby a zabezpečenia zdravej sebestačnosti v potravinách by bolo málo podporiť túto výrobu miliardov. Včera som pozeral na českej 24. fokus kde odborníci hodnotili,že pri výstavbe dialníc sa ukradne 50% peňazí. Klientelizmus a úplatky od prvej republiky prutko rástli a nedali sa porovnať zo stavom CK monarchie. Dostali sme sa ako rukojemníci pre všetky režimy v ktorích sme žili.

  Odpovedať
 2. Robo
  3. októbra 2018

  Re: Anton… To sa ten Karol Marx ale neuveriteľne mýlil, však ? Nevznikla úzka skupina buržoázie a obrovská masa proletariátu, ale máme tu kopec živnostníkov, farmárov so svojou alebo prenajatou pôdou, drobných predajcov atď.., komu sa skrátka nepáči vo fabrike za pásom,môže skúsiť podnikať. Lenže Marxovi sa ani nesnívalo, že podnikatelia, živnostníci ako aj zamestnanci budú mať v 21.storočí spoločného a veľmi nepríjemného nepriateľa – skorumpované vlády. Takže nezostáva asi nič iné, iba vypracovať nejakú novú ideológiu, aby sa konečne vykrútil krk tým, ktorí okrádajú tvorcov hodnôt – podnikateľov a zamestnancov.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.