Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Skleníkovým paradajkám zamrzla cena. Náklady však raketovo rastú!

Skleníkovým paradajkám zamrzla cena. Náklady však raketovo rastú!
insert_photoFarma Oborín

Voňavé, šťavnaté, kvalitné paradajky – taká je požiadavka slovenských spotrebiteľov. A presne také pestujú na farme Oborín v okrese Trebišov. V niečom sú však predsa len iné – pestujú sa hydroponicky, vo veľkom skleníku, ktorý má rozlohu jeden hektár. Vďaka moderným technologickým riešeniam ako kvapkové zavlažovanie, tieniaci a vykurovací systém, ponúkajú paradajky od marca až do decembra.

Špeciálny skleník

Rajčiny hydroponickou metódou pestujú v Oboríne od roku 2014. Skleník bol postavený špeciálne na túto technológiu. Na vykurovanie využívajú odpadové teplo z bioplynovej stanice. Hydropónia im umožňuje zbierať paradajky takmer po celý rok a v oborínskom skleníku dopestujú ročne 350 ton rajčín.

Pôvodne začínali s klasickou odrodou rajčín, no po dvoch rokoch časť vymenili za žiadané menšie odrody paradajok – cherry a koktailové, ktoré sú aj cenovo výhodnejšie.

„Dnes produkujeme štyri druhy rajčín. Veľké klasické strapcové paradajky s vysokým obsahom lykoprénu, koktailové paradajky s 10 plodovými strapcami, a dve odrody cherry paradajok – podlhovasté a strapcové, ktoré majú veľmi dlhé strapce so 14-timi plodmi. V skleníku sú rovnomerne zastúpené,“ opisuje agronóm Miroslav Kister.

Hlavne teplo a svetlo

Agronóm si hydropóniu chváli, pretože ľahko odsledujú množstvo a dávkovanie dodaných živín a minerálov. Jej výhodou je asimilácia všetkých živín rastlinou, rýchly rast, kontrola rastu kultúry a v neposlednom rade vysoká produktivita. Na to všetko potrebujú zabezpečiť optimálne podmienky, ktoré musia po celý rok starostlivo sledovať:

Akonáhle priesady umiestnime do rohoží, musíme im zabezpečiť správnu teplotu, rajčiny majú radi 19 – 22°C. Všetko elektronicky riadi systém a v priebehu 24 hodín simuluje prirodzené vonkajšie prostredie,“ približuje Miroslav Kister.

Okrem teploty má podľa agronóma významný vplyv na rast a produkciu rajčín aj svetlo: „Viac svetla podmieňuje rýchlejšie dozrievanie, viac aromatických látok v plodoch, viac cukru. Dobré životné podmienky rastlinu stimulujú a tie sa v priebehu roka menia. Najlepšie sú v letnom období, kedy je najviac svetla. Teraz v jeseni je ho menej a to sa môže prejaviť na rýchlosti dozrievania.“

Prísna hygiena

Hydroponická metóda pestovania však nechráni rastliny pred chorobami a škodcami. V Oboríne majú zavedené jasné opatrenia.

Podľa Miroslava Kistera je najväčšou hrozbou zdravotný stav rastlín: Aj napriek tomu, že je to skleník a snažíme sa zabezpečiť maximálne čisté prostredie, niekedy patogén môže vletieť do skleníka a musíme zasiahnuť. Takže sledujeme stav rastlín, vlhkosť, aby sa nerozšírili nejaké choroby.“

V skleníku dodržiavajú prísne hygienické normy. Pracovníci musia pri vstupe prejsť cez dezinfekčné rohože a použiť dezinfekciu na ruky.

„Aj nožnice, ktorými ošetrujeme a striháme rastliny, musia ísť do dezinfekčného roztoku, aby sa náhodou niečo neprenieslo. Je to dôležité, lebo sa tu vyskytuje veľa rastlín na malej ploche, takže riziko nákazy musíme minimalizovať,“ vysvetľuje agronóm.

Na opeľovanie rajčín využívajú čmeliaky. Majú totiž dlhší sosák a efektívnejšie dokážu opeliť kvitnúce rastliny s dlhým kalichom. Úle s mladými čmeliakmi rozmiestnené v skleníku pravidelne po niekoľkých týždňoch obmieňajú za nové.

Ceny už tri roky stoja

Celú produkciu z Oborína berie veľkoobchod ČEROZ.

Podľa Tünde Szatmáriovej z ekonomického úseku je to náročné a vyžaduje si to ďalšie náklady: „Každoročne musíme splniť niekoľko auditov. Musíme mať napríklad medzinárodne uznávaný certifikát Global G.A.P., ktorý potvrdzuje, že naše paradajky dosahujú vysokú úroveň bezpečnosti a kvality. Až potom, keď máme certifikovaný produkt, od nás úrodu kúpia.“

Tünde Szatmáriová však upozorňuje, že najväčším problémom sú nízke odberateľské ceny: „Výkupné ceny sa nemenili už tri roky a náklady nám zatiaľ niekoľkonásobne narástli.“

Nad dotáciou od Pôdohospodárskej platobnej agentúry ekonómka len kývne rukou: „Je minimálna. Predstavuje 600 eur na hektár a keďže skleník má hektár, tak dostaneme 600 eur ročne.“

Rajčinová sezóna v Oboríne potrvá do polovice decembra. Potom sa skleník vyčistí a nový cyklus pestovania sa začína opäť 15. januára, kedy vysadia nové priesady, aby mohli v apríli začať zber rajčín, ktoré chutia ako z domácej záhrady.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Farma Oborín

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments