Sedem rokov v Pravoticiach. Orientácia na produkciu a finalizáciu sa vyplatí
Manažment pravotického družstva má cit pre správne rozhodnutia. S elánom sa púšťajú do činností, ktoré prinášajú pridanú hodnotu a v konečnom dôsledku zabezpečujú finančné zdroje na ďalšie rozvojové programy ich činnosti. Tento prístup začali realizovať pred siedmymi rokmi, keď uchopili riadenie dovtedy priemerného podniku do vlastných rúk. V aktuálnom ročníku súťaže Top Agro im ich práca priniesla prvé miesto v kategórii poľnohospodárskych družstiev v znevýhodnených oblastiach.
Recept, ktorého sa držia nespočíva v dramatickom šetrení nákladov a optimalizácií výrobnej štruktúry, čo v preklade znamená len rozvíjaní rastlinnej výroby bez chovu hospodárskych zvierat. Zvolili cestu, ktorá udržuje a dokonca rozvíja pestrosť ich hospodárenia. Rozbehli viacero podnikateľských činností a každý z projektov im prináša vyšší, či nižší príjem. To v konečnom dôsledku kumuluje zdroje na ďalšie investície.
Príkladom je chov ošípaných, ktorý sa odrazu stal ziskovým. Dnes premýšľajú o zvýšení produkcie ošípaných v podobe investícií do nových ustajňovacích priestorov. Dôvody je potrebné vidieť vo výrobe mäsových špecialít, ktoré svojou chuťou a pôvodnými receptúrami zaujali zákazníkov.
Získali náročného spotrebiteľa
„Získali sme najmä náročného spotrebiteľa, ktorý si všíma kvalitu a zloženie výrobkov. K rozširovaniu výroby preto pristupujeme pomaly, aby sme mali našu hlavnú prednosť, chuť výrobkov, pod kontrolou,“ hovorí Ľuboš Podoba, predseda družstva.
Čiastočným riešením prispievajú aj k eliminácii problémov s premnoženou zverou. S poľovníckymi združeniami na okolí uzavreli dohody o výkupe zveriny a poľovníci sú tak hmotne zainteresovaní, pri znižovaní jej stavov. Pravotickí družstevníci sa tak ešte viac vedia odlíšiť od štandardnej ponuky mäsových výrobkov. Divinové mäso z regiónu pridávajú do klobás alebo salámových výrobkov, alebo ho predávajú vo vlastnej predajni vo forme výseku na pulte. Od júna začali aj s rozvozom mäsa a mäsových špecialít do predajní a ku konečným zákazníkom.
V obci, ktorej počet obyvateľov prevyšuje len mierne číslo 300, sa zdá, ako ekonomický nezmysel prevádzkovať špecializovanú predajňu mäsa. Predseda družstva to však vidí inak. Uvedomuje si, že ich podnik patrí medzi významných zamestnávateľov, ktorý poskytuje prácu viac ako 70-ľuďom. To ho pri prepočte zamestnancov na 100 hektárov pôdy radí medzi poľnohospodárske družstvá so široko diverzifikovanou výrobou.
„Nie len zamestnanci u nás nakupujú. Bežne tu stretávame ľudí z neďalekých Bánoviec nad Bebravou, Prievidze, Trenčína, Nitry, alebo Topoľčian,“ vymenúva podľa evidenčných čísel vozidlá pred predajňou Ľuboš Podoba.
Aj pri pestovaní ovocia hľadia na finalizáciu
Časť zákazníkov tvoria aj ľudia ubytovaní na ubytovni, ktorú družstvo zriadilo z dôvodu výstavby obchvatu Bánoviec nad Bebravou. Desiatky stavebných robotníkov tu strávili niekoľko rokov a po dokončení obchvatu ich vystriedali iné profesie. Napríklad v júli to bolo takmer šesťdesiat študentov, ktorí prišli brigádovať do ovocných sadov v neďalekých Ostraticiach. Podľa čerešní zavesených na ušiach dievčat bolo jasné, z akého sadu sa v poobedných hodinách vracali.
Ovocinársky región inšpiroval aj pravotický manažment, aj keď sa na pestovanie ovocia v minulosti neorientovali. Založili si šesť hektárový sad marhúľ. Zvolili si pritom ovocie, ktoré sa nedá dlhšie obdobie preskladniť a preto je vhodné na skoré spracovanie.
„Tak ako pri ošípaných, aj tu chceme ísť formou finalizácie. Či to bude výroba džemov v spolupráci s iným spracovateľom alebo destilátov, to je ešte skoro hovoriť. Veď len tento rok sa na stromoch objavili prvé plody,“ hovorí pravotický predseda.
Samozrejme, Ľuboš Podoba vníma, že ide len o akúsi doplňujúcu výrobu, ktorá ale môže pomôcť rozložiť podnikateľské riziko zo zlých rokov.
Za Pravoticami nie je cudzí kapitál
„V jeden rok sa darí lepšie rastlinnej výrobe, inokedy nás potiahne mlieko, alebo kamiónová doprava,“ hovorí predseda družstva.
Medzinárodnú kamiónovú dopravu založili len pred pár rokmi a dnes disponujú šiestimi ťahačmi. Najnovší pribudol do netradičnej flotily pravotického družstva v tomto roku. Pri vyťažení kamiónov spolupracujú najmä s priemyselnými podnikmi pri Partizánskom a Prievidzi.
„Zlepšovať ekonomiku družstva sa nám darí aj vďaka sušeniu kukurice. Koho by kedy napadlo, že tu budeme mať sušičku. V prevádzke je pritom už tretí rok a vlani usušila 5500-ton kukurice,“ hovorí predseda družstva.
Podľa výpočtu investícií sa zdá, že za Pravoticami je cudzí investičný kapitál. Nie je to tak. Predseda družstva sa obklopil ľuďmi, ktorí sú ochotní realizovať spoločné myšlienky často aj nad rámec pracovného zaradenia.
Dôležité sú výsledky. Za pravotický manažment hovoria výborné ekonomické ukazovatele, stále širšia diverzifikovaná výroba a tým aj značná zamestnanosť, alebo zlepšenie života na vidieku v podobe rozšírenia ponuky regionálnych potravín. To, o čom už desiatky rokov hovoria predstavitelia štátu ako lieku na naštartovanie agrorezortu, dokázali oni, vo svojich mikropodmienkach, za sedem rokov.