Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Holsteiny sa po rokoch predstavili na nitrianskom výstavisku

blank

Národné výstavisko Agrokomplex sa po rokoch stalo dejiskom Šampionátu holsteinského plemena. Podujatie sa uskutočnilo po ročnej prestávke.

„Chovateľské dni sú dôležité, aby sa zachovala kontinuita prezentácie výsledkov práce a postupov šľachtenia,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie Vladimír Chovan.

V minulosti sa Šampionát pravidelne uskutočňoval na Poľnohospodárskom výrobnom a obchodnom družstve v Kočíne. Na Agrokomplexe sa udial po prvý raz.

„Aj minuloročná prestávka bola spôsobená tým, že sme po siedmich rokoch skončili organizáciu v Kočíne. Sedem rokov to organizovali družstevníci, boli to vynikajúce podujatia, ale samozrejme, je to obrovská záťaž. Dnes sa na podnikoch čoraz viac boríme s nedostatkom pracovníkov, takže bolo jasné, že budeme hľadať nejaké trvalejšie riešenie. Samozrejme, mení sa aj zooveterinárna situácia, a to skôr negatívne. Aj preto nie je možné zvieratá privážať z iného prostredia na konkrétny poľnohospodársky podnik a potom znova von. Je to niečo, s čím nám veterinárna správa nesúhlasila, a nesúhlasila právom,“ dodal Chovan.

Na šampionáte sa zúčastnilo vyše 500-chovateľov, pred ktorými sa predstavilo aj 40-zvierat. Nechýbali ani holsteinky z Kočína.

„Sme v kategórii, v ktorej sa ľahko vyhráva, pretože početnosť červenej variety je nižšia, takže sme obsadili prvé tri miesta,“ vyjadril sa predseda PVOD Kočín Jozef Puvák.

„V Kočíne malo toto podujatie svoje čaro, ale myslím si, že keď je to národná výstava, tak to patrí na národné výstavisko do Nitry. Zvieratá sú pekné a ľudí je tu relatívne dosť,“ dodal Puvák.

O podujatiach tohto typu v hale V na Agrokomplexe sa s vedením viedli diskusie aj v minulosti. Zrealizovať sa to však podarilo až teraz.

„Šampionát je v priestoroch, ktoré boli postavené práve pre výstavy. Na tento účel sa ale hala roky nevyužívala, takže sme radi, že sa to robí tam, kde sa to robiť má a slúži to k účelu, pre ktorý to bolo postavené,“ vyjadril sa riaditeľ kancelárie Slovenskej holsteinskej asociácie Igor Lichanec.

Zvieratá posudzoval rozhodca z Veľkej Británie. Práve odtiaľ pochádza aj časť otcov súťažných dojníc. Ďalšie boli z Francúzska, Holandska, Kanady aj USA.

„Keďže ide o mliekové plemeno, rozhodujúce pri hodnotení je vemeno. Štyridsať percent hodnotenia tvorí práve vemeno a zvyšných 60-percent zostáva na stavbu tela, končatiny, panvu a utváranie vemien,“ vysvetlil Lichanec.

Šampionát holsteinského dobytka sa uskutočnil po ôsmy raz. Organizátori chcú, aby sa do budúcnosti jeho domovom stalo pravidelne práve nitrianske výstavisko.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. blank
  Robert Dohál
  12. septembra 2019

  Pre budúce ročníky doporučujem pozvať študentov zo stredných škol
  Inak skvelá výstava. Ničím nezaostala za regionálnymi výstavami holštýna v USA. Gratulujem organizátorom.
  Vďaka za pekný zážitok
  Robo Dohál

  Odpovedať
  1. blank
   Marián Dukes
   13. septembra 2019

   Pokiaľ viem, boli tam študenti minimálne dvoch stredných odborných škôl. z Nitry a z Trnavy. Tí prví tam pôsobili aj ako ako technický personál a tí druhí vodili zvierat zo svojho školského podniku. Boli tam dokonca aj študenti nitrianskej SPU. Neviem koľko ich tam bolo, ale niektorí z nich tiež pomáhali zabezpečovať hladký chod akcie.

 2. blank
  Ivan Pavlík
  13. septembra 2019

  Gratulujem organizátorom k výborne pripravenému podujatiu. Bol som veľmi rád, že sa mi podarilo prísť a vidieť, že aj na Slovensku vieme pripraviť niečo pekné. Len jedna pripomienka k prítomným návštevníkom: Myslím si, že minimálne počas vyhlasovania šampiónky by hľadisko malo byť plné. Považujem za hlbokú neúctu k organizátorom a najmä k samotným chovateľom, ak niekto uprednostní guláš, nátierkový chlieb či pivo pred dôstojným zakončením krásnej akcie….

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.