Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Vybrať šampiónku nebolo vôbec jednoduché! Dojnice súťažili do posledných chvíľ

Vybrať šampiónku nebolo vôbec jednoduché! Dojnice súťažili do posledných chvíľ
insert_photoSlovenská holsteinská asociácia - Šampionát holsteinského plemena SR 2023

Chovatelia, odborníci, študenti či laickí návštevníci zaplnili vo štvrtok pavilón „V“ v Národnom výstavisku Agrokomplex. Areál nitrianskeho výstaviska bol opäť dejiskom šampionátu Slovenskej republiky pre tých chovateľov, ktorí majú vo svojom agrárnom portfóliu holsteinské plemeno hovädzieho dobytka.

Z roka na rok lepšie

„Stavy holsteiniek sú u nás v podstate konštantné, s naozaj malými výkyvmi celkového počtu kusov. Otázkou je, ako dlho to potrvá a najmä kde sa zastaví súčasný pád ceny mlieka. Rovnako dôležitá je problematika ceny vstupov, ktoré sa podpisujú pod konečnú ekonomiku chovu. Myslím si však, že naši chovatelia sa majú čím pochváliť a vo výslednej produktivite sa môžu porovnávať s vyspelými poľnohospodárskymi krajinami,“ hodnotí Vladimír Chovan, predseda predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie.

Na národnom výstavisku bolo možné vidieť naozaj zaujímavé kúsky, či už z pohľadu telesného rámca, alebo veľkosti a tvaru vemena.

„Musím nesmelo povedať, že dojnice chodia na tento šampionát z roka na rok lepšie pripravené. Je to samozrejme zásluha našich chovateľov a nás teší, že dokážu nabrať odvahu pochváliť sa so svojimi chovateľskými výsledkami,“ zhodnotil úroveň národného šampionátu výkonný riaditeľ SHA Igor Lichanec.

Rozhodca sa vynašiel

Na predvádzacie mólo, alebo ak chcete výstavné kolbište, prišlo 18 chovateľských subjektov predviesť celkovo 46 dojníc. Tie organizátori rozdelili do piatich základných kategórií, z ktorých najlepšie dojnice postupovali do finále šampionátu.

Sprvoti to vyzeralo, že suverénom tohtoročných majstrovstiev budú chovatelia z Kukučínova (okres Levice). Tí brali prvenstvo v čiernych prvôstkach a rovnako tak v kategórii čierno bielej variety po druhej laktácii. O víťazke práve tejto kategórie rozprával maďarský arbiter Tamás Šebök tak kvetnato, že ju mnohí z prítomných tipovali za šampiónku.

Potom ale prišla na scénu kategória dojníc s tromi a viac laktáciami, ktorá načrtnutý scenár trochu zamotala. Nie ani tak víťazstvom dojnice z PD Chynorany (okres Partizánske), ako faktom, že sa víťazke tejto kategórie neušiel titul dojnice s najlepším vemenom. Tá ho totiž podľa niektorých kuloárnych názorov mala naozaj naj. Tamás Šebök sa ale rozhodol pre dojnicu z Kukučínova. Prvotné prekvapenie prítomných vystriedali špekulácie, či to maďarský hodnotiteľ neurobil tak trochu diplomaticky a v skutočnosti tak rozdelil dve hlavné ceny medzi dve dojnice.

Šampiónka z Chynorian

Po vyhlásení šampiónky pre rok 2023 sa o tejto teórii začalo diskutovať ešte živšie, keďže v absolútnom poradí sa pred dojnicu z Kukučínova dostala spomínaná štyri a pol ročná dojnica z Chynorian. Tá za svoj život zatiaľ obdarila poľnohospodárov viac ako 32 000 kilogramami mlieka a nejaké desiatky tisíc zrejme ešte pridá. Možno sa prehupne aj cez magickú stotisícovú métu. V Slovenskej holsteinskej asociácii evidujú už rovných 200 kusov takýchto dojníc.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Slovenská holsteinská asociácia - Šampionát holsteinského plemena SR 2023

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments