Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Súťaž Vidiecka žena roka má svoje víťazky

Súťaž Vidiecka žena roka má svoje víťazky
insert_photoarchív Katarína Sabová - Vidiecka žena roka v kategórii Remeselníčka.

Štyrom ženám, ktoré svojou prácou a pôsobením obohacujú život na vidieku, opäť udelili titul Vidiecka žena roka – Líderka 2023. TASR o výsledkoch súťaže informovala Mária Behanovská, predsedníčka združenia Vidiecky parlament na Slovensku (VIPA SK), ktoré súťaž od roku 2002 organizuje.

V kategórii Aktivistka získala tento rok titul dlhoročná predsedníčka Únie žien v Župčanoch v Prešovskom okrese Renáta Koľšovská. Organizuje odber krvi v obci, trikrát do roka výlety pre ženy, športový deň a kultúrne aktivity.

Simona Víťazová Bohovicová získala titul v kategórii Politička. Pochádza z dediny Brhlovce v okrese Levice a v miestnej samospráve pôsobí osem rokov. Založila tradíciu Maškarného bálu a Valentínskej zábavy i Noc strašidiel.

„Spolu s mladými ľuďmi obnovili starú obecnú studňu. Pomohla zrekonštruovať aj obecnú knižnicu,“ uviedla Behanovská. Dodala, že víťazka je poslankyňou obecného zastupiteľstva a zároveň predsedníčka miestnej stavebnej komisie.

Vidieckou ženou roka – Líderkou 2023 v kategórii Podnikateľka sa stala Ivana Necpalová. Zaviedla výrobu ovčích špecialít z vlastného chovu na farme v Čremošnom v okrese Turčianske Teplice.

V kategórii Remeselníčka ocenili Katarínu Sabovú z obce Hrušov vo Veľkokrtíšskom okrese. Angažuje sa v oblasti krojov, výroby ľudových párt, vencov či sklenených náhrdelníkov a šírenia osvety.

„Je hlboko zakorenená v tradíciách a kultúre. Jej odbornosť a vášeň pre folklór sa prejavujú v každom aspekte jej práce,“ poznamenala Behanovská.

Vyhlásenie výsledkov súťaže Vidiecka žena roka – Líderka 2023 bolo v piatok (13. 10.) v kultúrnom dome v Hrušove. Súčasťou bola aj konferenciou s názvom Ženy do voza aj do koča. V rámci osláv Svetového dňa vidieckych žien touto formou odmeňujú šikovné vidiecke ženy, aby zviditeľnili ich výnimočnosť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív Katarína Sabová - Vidiecka žena roka v kategórii Remeselníčka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments