Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Čína tvrdí, že úspešne naklonovala tri nadpriemerne produktívne superkravy

Čína tvrdí, že úspešne naklonovala tri nadpriemerne produktívne superkravy
insert_photopixabay.com - ilustračné foto

Čínski vedci úspešne naklonovali tri “superkravy”, ktoré produkujú nadpriemerné množstvo mlieka. Tvrdia to čínske štátne médiá, podľa ktorých ide o prielom, ktorý pomôže Číne zbaviť sa závislosti od importovaných plemien mliečneho hovädzieho dobytka.

18 tisíc litrov mlieka ročne

Tri teľatá, ktoré vyšľachtili vedci zo Severozápadnej univerzity poľnohospodárskych a lesníckych vied a technológií, sa narodili v autonómnej oblasti Ning-sia na severe krajiny, informovali podľa spravodajského webu CNN čínske štátne médiá.

Naklonované boli z mliečnych kráv holštajnského plemena, ktoré pochádzajú z Holandska. Vybrané kusy sú schopné vyprodukovať 18 000 litrov mlieka ročne alebo 100 000 litrov mlieka za život. To je pre porovnanie podľa údajov amerického ministerstva pôdohospodárstva takmer 1,7-násobok množstva mlieka, ktoré vyprodukovala priemerná krava v Spojených štátoch v roku 2021.

Priemerka v ČR je 9 183 litrov

V Českej republike sa ročne vyrobí o niečo viac ako tri miliardy litrov mlieka. V krajine pritom klesá počet dojníc. Kým v roku 1989 ich bolo 1,2 milióna, teraz je to asi štvrtina. Významne ale stúpla dojivosť: pred 33 rokmi dojila jedna krava 3800 litrov ročne, teraz je to podľa predsedu Českomoravského zväzu mliekarenského Jiřího Kopáčka 9 183 litrov ročne.

Prvé z klonovaných čínskych teliat sa narodilo 30. decembra cisárskym rezom a vážilo 56,7 kilogramu, oznámil čínskemu vedecko-technologickému denníku predstaviteľ z mesta Wu-lin. Vedci vytvorili 120 klonovaných embryí z ušných buniek vysoko produktívnych kráv a implantovali ich do náhradných kráv, uviedol denník.

Vytvoriť stádo superkráv

Vedúca vedkyne projektu Ťin Ja-pching označila narodenie “superkráv” za prelom, ktorý Číne umožní ponechať si najlepšie kravy ekonomicky udržateľnou cestou, uviedol denník Global Times. Iba päť z 10 000 kráv v Číne dokáže za život vyprodukovať 100 000 litrov mlieka, pričom niektoré produktívne kravy sú identifikované až na konci života, čo sťažuje ich chov, uviedla Ťin. Až 70 percent čínskych dojníc sa podľa Global Times dováža zo zahraničia.

“V pláne máme v priebehu dvoch až troch rokov vytvoriť stádo s počtom viac ako 1 000 superkráv, ktoré vytvoria pevný základ pre riešenie závislosti Číny od zámorských dojníc,” povedala vedkyňa.

Vo viacerých krajinách, vrátane Spojených štátov, farmári množia klony s neklonovanými zvieratami, aby do genofondu dodali žiaduce vlastnosti, ako je vysoká produkcia mlieka alebo odolnosť voči chorobám, píše CNN. V posledných rokoch však Čína s klonovaním zvierat výrazne pokročila.

Minulý rok čínska spoločnosť zaoberajúca sa klonovaním zvierat vytvorila prvú klonovanú arktickú vlčicu na svete a pred šiestimi rokmi čínski vedci uviedli, že naklonovali hovädzí dobytok so zvýšenou odolnosťou voči tuberkulóze hovädzieho dobytka, ktorá ohrozuje dobytok v mnohých krajinách.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments