Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Holsteiny sa po rokoch predstavili na nitrianskom výstavisku

Holsteiny sa po rokoch predstavili na nitrianskom výstavisku

Národné výstavisko Agrokomplex sa po rokoch stalo dejiskom Šampionátu holsteinského plemena. Podujatie sa uskutočnilo po ročnej prestávke.

„Chovateľské dni sú dôležité, aby sa zachovala kontinuita prezentácie výsledkov práce a postupov šľachtenia,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie Vladimír Chovan.

V minulosti sa Šampionát pravidelne uskutočňoval na Poľnohospodárskom výrobnom a obchodnom družstve v Kočíne. Na Agrokomplexe sa udial po prvý raz.

„Aj minuloročná prestávka bola spôsobená tým, že sme po siedmich rokoch skončili organizáciu v Kočíne. Sedem rokov to organizovali družstevníci, boli to vynikajúce podujatia, ale samozrejme, je to obrovská záťaž. Dnes sa na podnikoch čoraz viac boríme s nedostatkom pracovníkov, takže bolo jasné, že budeme hľadať nejaké trvalejšie riešenie. Samozrejme, mení sa aj zooveterinárna situácia, a to skôr negatívne. Aj preto nie je možné zvieratá privážať z iného prostredia na konkrétny poľnohospodársky podnik a potom znova von. Je to niečo, s čím nám veterinárna správa nesúhlasila, a nesúhlasila právom,“ dodal Chovan.

Na šampionáte sa zúčastnilo vyše 500-chovateľov, pred ktorými sa predstavilo aj 40-zvierat. Nechýbali ani holsteinky z Kočína.

„Sme v kategórii, v ktorej sa ľahko vyhráva, pretože početnosť červenej variety je nižšia, takže sme obsadili prvé tri miesta,“ vyjadril sa predseda PVOD Kočín Jozef Puvák.

„V Kočíne malo toto podujatie svoje čaro, ale myslím si, že keď je to národná výstava, tak to patrí na národné výstavisko do Nitry. Zvieratá sú pekné a ľudí je tu relatívne dosť,“ dodal Puvák.

O podujatiach tohto typu v hale V na Agrokomplexe sa s vedením viedli diskusie aj v minulosti. Zrealizovať sa to však podarilo až teraz.

„Šampionát je v priestoroch, ktoré boli postavené práve pre výstavy. Na tento účel sa ale hala roky nevyužívala, takže sme radi, že sa to robí tam, kde sa to robiť má a slúži to k účelu, pre ktorý to bolo postavené,“ vyjadril sa riaditeľ kancelárie Slovenskej holsteinskej asociácie Igor Lichanec.

Zvieratá posudzoval rozhodca z Veľkej Británie. Práve odtiaľ pochádza aj časť otcov súťažných dojníc. Ďalšie boli z Francúzska, Holandska, Kanady aj USA.

„Keďže ide o mliekové plemeno, rozhodujúce pri hodnotení je vemeno. Štyridsať percent hodnotenia tvorí práve vemeno a zvyšných 60-percent zostáva na stavbu tela, končatiny, panvu a utváranie vemien,“ vysvetlil Lichanec.

Šampionát holsteinského dobytka sa uskutočnil po ôsmy raz. Organizátori chcú, aby sa do budúcnosti jeho domovom stalo pravidelne práve nitrianske výstavisko.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1560 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
12. septembra 2019 16:33

Pre budúce ročníky doporučujem pozvať študentov zo stredných škol
Inak skvelá výstava. Ničím nezaostala za regionálnymi výstavami holštýna v USA. Gratulujem organizátorom.
Vďaka za pekný zážitok
Robo Dohál

Marián Dukes
Neregistrovaný
Marián Dukes
13. septembra 2019 8:27
Odpoveď na  Robert Dohál

Pokiaľ viem, boli tam študenti minimálne dvoch stredných odborných škôl. z Nitry a z Trnavy. Tí prví tam pôsobili aj ako ako technický personál a tí druhí vodili zvierat zo svojho školského podniku. Boli tam dokonca aj študenti nitrianskej SPU. Neviem koľko ich tam bolo, ale niektorí z nich tiež… Celý komentár »

Ivan Pavlík
Neregistrovaný
Ivan Pavlík
13. septembra 2019 13:44

Gratulujem organizátorom k výborne pripravenému podujatiu. Bol som veľmi rád, že sa mi podarilo prísť a vidieť, že aj na Slovensku vieme pripraviť niečo pekné. Len jedna pripomienka k prítomným návštevníkom: Myslím si, že minimálne počas vyhlasovania šampiónky by hľadisko malo byť plné. Považujem za hlbokú neúctu k organizátorom a… Celý komentár »