Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

RPPK: Pohľad z východu na protestnú jazdu farmárov

RPPK: Pohľad z východu na protestnú jazdu farmárov
insert_photoTASR - Na snímke František Oravec - farmár z východného Slovenska.

Drvivá väčšina poľnohospodárov ale aj verejnosti krúti hlavami, pretože každý rozumný človek vie a to nemusí byť ani poľnohospodárom, že v období začínajúcej žatvy miesto poľnohospodára je na poli a zbierať úrodu, ktorú založil ešte na jeseň minulého roku.

Smelo môžem povedať, že za dvadsať rokov pôsobenia na RPPK Michalovce poznám takmer každého poľnohospodára v okrese Michalovce a Sobrance a sme tu od toho aby sme problémy poľnohospodárov a potravinárov  vypočuli, obhajovali ich záujmy, chránili a podporovali v podnikaní.

Žiaľ musím povedať, že protestujúci poľnohospodári sa na nás neobrátili, skôr naopak vidia v nás určitú mocenskú organizáciu, ktorá ide proti nim. Ale veľmi sa mýlia.

Členmi našej ale aj každej Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na Slovensku sú subjekty rôznych foriem podnikania – čiže SHR, s.r.o, družstvá i akciové spoločnosti a nikdy sme to pri našej činnosti  nerozlišovali,  podobne ako sme rovnako pristupovali k malým či väčším subjektom. Nakoniec treba povedať, že SPPK zastupuje v poradných orgánoch vlády, ministerstiev a  iných štátnych inštitúcii samozrejme všetkých farmárov a jej výdobytky a riešenia sa dotýkajú všetkých.

Všetky právne predpisy, usmernenia a z toho vyplývajúce povinnosti ale i práva týkajúce sa podnikania v poľnohospodárstve platia rovnako pre všetkých. Rovnako to platí aj pri pôde, kde cítia určitú krivdu protestujúci. Predsa vzťah k pôde pre všetkých poľnohospodárov môže vzniknúť iba na základe toho, že si pôdu kúpite alebo prenajmete. Naši rodičia a prarodičia vlastnili pokiaľ som dobre informovaní max. 10 – 20 hektárov a to už pomaly boli pokladaní za kulakov. Dnešní protestujúci vlastnia alebo obhospodarujú podstatne viac – 50, 100, 500 a niektorí aj vyše tisíc hektárov, pán Oravec z Gyňova, okresu Košice zhruba 2 tisíc hektárov – preto sa pýtam – sú to malí farmári a kto sú veľkí farmári? Kto ich zadefinoval? Aký právny predpis? V regióne máme desiatky SHR aj  obchodných spoločností s výmerou od 250-hektárov do 2-tisíc hektárov, mnohé majú aj živočíšnu výrobu alebo zeleninu, vinice a ovocie, zamestnávajú ľudí a verte mi musia riešiť mnohonásobne viac problémov ako tí, ktorí pracujú iba sami alebo s rodinnými príslušníkmi bez živočíšnej alebo špeciálnej výroby.

Čo chceme rozbiť existujúce subjekty? Pritom nehovorím o veľkých ani o malých. Chceme rozbiť to čo funguje? Áno, v 90 – tich rokoch padlo veľa družstiev, systém bol tak nastavený,  ale kde boli schopní ľudia tak to preklenuli, ustáli alebo na ich miestach sú dnes SHR, s. r. o., družstvá i akciovky a v súčasnosti sú to zdravé, životaschopné podniky s vybudovaným skladovacími kapacitami, s modernými strojmi a objektami živočíšnej výroby.

Nechcem sa vracať do minulosti ale musím to spomenúť. Spravodlivejšia forma podpory poľnohospodárskej výroby ako boli diferenciálne príplatky od vtedy nebola. Od 100 korún tržieb bol podporovaný každý poľnohospodár, na nížinách menej a horských oblastiach viac aby sa vyrovnali pôdno-klimatické podmienky. Ale bola to zdôrazňujem výroba a hodnota produkcie, ktorá takouto formou bola docenená. A preto podporme predovšetkým tých čo produkujú a zamestnávajú a hľadajme riešenia podporiť aj mladých i malých farmárov pokiaľ sa to správne zadefinuje, avšak nie na úkor funkčných subjektov. 

Nakoniec ešte k smerom k protestujúciim treba povedať, že všetky ich požiadavky a ich naplnenia sa  môžu diať iba v rámci platných zákonných noriem a to si musia uvedomiť aj protestujúci. Kvôli nim budeme meniť zákony? Zákony nesmú zvýhodňovať ani nezvýhodňovať určitú skupinu ľudí. Potom tu budeme mať inú, podstatne väčšiu masu nespokojných.

V rezorte je samozrejme čo vylepšovať. Myslím tým na rozumné a spravodlivé smerovanie poľnohospodárskych a potravinárskych podpôr ale tiež na lepšiu a kvalitnejšiu komunikáciu s ministerstvom, Pôdohospodárskou platobnou agentúrou  i Slovenským pozemkovým fondom aby táto komunikácia bola pružná, odborná a zrozumiteľná pre každého.

 

Autor článku: Július Fazekas, predseda RPPK Michalovce
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke František Oravec - farmár z východného Slovenska.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
23 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Svetlana Iršova
Svetlana Iršova
26. jún 2018 10:41

Ja chapem ze aj polnoinfo musi z nieceho/niekoho zit. Nazor tohto pana vobec neni podstatny, pise co mu treba. Ale ja uz polnoinfo sledovat urcite nebudem

realista
realista
26. jún 2018 13:21

re p. Svetlana – ten názor je podstatný, pretože predstavuje názor pracovníkov komory ako jedných z tých čo sa podieľali na súčasnom stave….
pre p. Fazekaša info, – v „starých krajinách“ malý <50 ha, stredný 50-150, ha veľký >100 ha….

SPPK
SPPK
26. jún 2018 13:28

Ano! SPPK prijme do svojich radov každého. Aby sa lepšie argumentovalo pri mpsr. Ale vedenie si aj tak hľadí svoje záujmy: a tie nechcú ani nových farmárov, ani mladých a ani rodinných. A tak sa robia zákony v ktorých sú nevypovedatelné nájomne zmluvy samozrejmosťou, pôda SPF je pridelená na večné… Celý komentár »

realista
realista
26. jún 2018 18:07

re SPPK – koho sme si zvolili toho máme……taká je už demokracia a SPPK ešte dlho bude organizáciou s najväčším vplyvom zastupujúcou poľnohospodárov. Ozaj ste jej členom ?

SPPK
SPPK
26. jún 2018 20:19

A načo je potom taká SPPK? Ktorá iba škodí?
To ako s tým celým nemôžme nič spraviť?

Áno, bol som členom, ale keď som si vypočul, že sú 3 problémy v poľnohospodárstve 1-počasie 2-divá zver 3-malí trochári odkrajujúci pôdu družstvám ZRUŠIL SOM ČLENSTVO!

Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo
Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo
26. jún 2018 20:35

Dobrý deň – SPPK, všimol som si, že komunikujete pod rôznymi „menami“. Buďte prosím Vás tak dobrý a do budúcnosti si zvoľte jeden „NICK“. Nemôžete vystupovať vždy pod iným menom. Tu vystupujete pod menom „SPPK“ a pred čitateľom to môže budiť dojem, že je to oficiálne vyjadrenie danej inštitúcie. Všimol… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
26. jún 2018 21:19

Sedim v predstavenste okresnej komory. Nikdy sme neuprednostnovali ani malych ani velkych. Vzdy sme sa snazili riesit problemy vsetkych, pripomienkovat zakony a davali sme podnety. Ked niekto hodi flintu do zita, nezasluzi si pozvanku na dalsiu polovacku…

Pinzgauer
Pinzgauer
26. jún 2018 23:21

Ja by som mal otázku priamo na autora článku, pána Fazekasa: Dobrý deň pán Fazekas, na Slovensku máme 37 % potravinovú sebestačnosť, dnes už možno aj menej pretože stále klesá, potravinová sebestačnosť Slovenska, od roku 1989 klesá, už skoro 30 rokov máme klesajúcu potravinovú sebestačnosť. Považuje vy tento stav za… Celý komentár »

jm
jm
26. jún 2018 23:28

Ja žasnem keď čítam článok kde sa obhajujú rôzne inštitúcie ako pomáhajú všetkým rovnako . Nerobia rozdiel medzi malými a veľkými. Len kladiem si otázku prečo sa verejne rozpráva napríklad o úspešnosti schválenia projektu samozrejme za určitú províziu . A organizácie sa tvária akoby sa nič zlé nedialo. NKÚ poukáže… Celý komentár »

Anonym
Anonym
27. jún 2018 6:12

Mna este zaraza ta obava o zatvu- jednak este nezacala a dalsia vec: vinohradnici, ovocinari, zelenirari…to nie su polnohospodari? Oni nemaju pravo vyjadrit nazor?
To naozaj vlada povazuje za polnohospodarov len pozostatky kolchozov?

Ján Bukovčík
Ján Bukovčík
27. jún 2018 6:35

Takto to vyzerá v pľnohospodárstve aj Vašou zásluhou pán Fezekas,že po dvadsiatich rokov Vášho pôsobenia na RPPK musia isť ľudia do „ulíc“,no zatiaľ iba s použitím svojho traktora do Bratislavy! Obhajujete terajší stav poľnohospodárstva,pritom poučate čitateľov Vášho článku,že terajším prvoradým cieľom je zber úrody a nie štrajkovať! Vy ste „zalúbený“… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
27. jún 2018 16:42

Je potrebné si uvedomiť, že poľnohospodár bez ohľadu na veľkosť, dostáva podporu nárokovateľnú z EÚ, ktorá mu zabezpečuje úhradu časti nákladov na údržbu krajiny a udržanie poľnohospodárskej pôdy v dobrom stave, t.j. tzv. I. pilier SPP EÚ bez ohľadu na to, či niečo dopestuje, resp. nevyrába nič. Splní podmienky stanovené… Celý komentár »

agrisato
agrisato
27. jún 2018 17:00

Presne tak pán Artim !

František
František
28. jún 2018 8:43

Podľa mňa SPPK vždy zaujímala pozície reálnych poľnohospodárov, lebo je to stavovská organizácia. Pozrite sa do susedných krajín tam je členstvo v agrárnej komore povinné a preto má úplne inú a silnejšiu vyjednávaciu silu proti rezortu a vláde. Práve po dnešných kauzách s čerpaním dotácií nastal čas , keby sme… Celý komentár »

Štefan
Štefan
28. jún 2018 10:58

Súhlasím s Františkom, len chcem dodať, že naša komora bude taká akú si ju my všetci členovia vybudujeme, myslím tým personálne obsadenie vo všetkých štruktúrach. Na škodu veci je len to, že aj keď komora resp. jej členovia hospodária na viac ako 80 % výmery všetky jej výdobytky užívajú aj… Celý komentár »