Začína spájanie síl pre spravodlivú agrárnu politiku
Legislatívny návrh novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 – 2027 spojil zástupcov Slovenska a Českej republiky na presadzovanie spoločných záujmov.
“Našimi prioritami je silný rozpočet pre poľnohospodárstvo, definícia skutočného farmára, výraznejšia podpora viazaných komodít ako aktuálne navrhovaných 10 + 2 percentá, fixné pravidlá pre spolufinancovanie II. piliera, harmonizácia štátnej pomoci, stropovanie na dobrovoľnej báze a samozrejme dorovnanie priamych platieb,” uviedol dnes (25.6.2018) Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Rokovanie za účasti predsedov parlamentných pôdohospodárskych výborov z oboch strán rieky Moravy, ministrov pôdohospodárstva a predsedov poľnohospodárskych komôr bolo vôbec prvé od zverejnenia legislatívneho návrhu, ktorý Európska komisia predstavila 1. júna 2018. Cieľom bolo zadefinovať si priority s ktorými budú tieto dve členské krajiny vystupovať pri rokovaniach s EK. Iniciátorom stretnutia bola SPPK.
“Je logické, že v prvom momente sa obraciame na Českú republiku s ktorou máme spoločnú históriu a podobnú štruktúru poľnohospodárstva,” uviedol Emil Macho.
Podľa Gabriely Matečnej, rezortnej šéfky je dôležité, aby Slovensko využilo svoj vplyv ako predsedníckej krajiny V4.
“Snahou je, aby sa nám podarilo osloviť čo najviac okolitých krajín. Dôležitá je protiváha starým členským štátom,” upozorňuje Gabriela Matečná.
Tá menuje, že za zväčšenie objemu viacročného finančného rámca sú okrem štátov V4, aj pobaltské republiky, Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko a zo starých členov Európskej únie Francúzsko a Portugalsko.
“Pri komunikácii s Európskou komisou ohľadne viazaných platieb použijeme napríklad argumentáciu uhlíkovej stopy. Znižovanie vplyvu poľnohospodárstva na klimatické zmeny je jedným z cieľov EÚ. Prečo nepodporiť niečo, čo tomu napomáha? Vyhovárať sa, že nám to neumožňuje WTO, nie je korektné. Ak doteraz boli viazané podpory 15-percent, tak nevidím dôvod, aby to bolo teraz len 12-percent,” uviedla Gabriela Matečná.
Český minister poukazuje na problém, ktorý v rámci legislatívneho návrhu nie je stredobodom pozornosti, ale výrazne vplýva na náš rezort.
“Veľkým problém, ktorému sa musíme venovať spoločne – naprieč krajinami, je postavenie obchodných reťazcov,” hovorí J. Milek a na vlnu jeho vyjadrenia naskočil aj Zdeněk Jandejsek, prezident českej Agrárnej komory.
“Predaj výrobkov pod nákladovú cenu, ktorú od nás požadujú obchodné siete je dlhodobý problém, ktorý musíme urýchlene riešiť. Výrazne vplýva na naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo,” hovorí Z. Jandejsek.
Ministerka bude v najbližšom období od Európskej komisie požadovať základný rámec toho, ako si predstavujú aktívneho farmára.
“Napríklad, aký podiel tržieb z poľnohospodárskych činností má mať takýto farmár,” uzatvára ministerka pôdohospodárstva.
Myslím, že celá republika sa vie zhodnúť na zväčšení balíka peňazí, dorovnaní platieb, fixných pravidlách druhého piliera, harmonizácii štátnej pomoci, no to stropovanie… hm: veď to je bláznovstvo podporovať obrovské podniky – odpiľujeme si konár na ktorom sedíme. Ak má byť podpora, nech je do určitej veľkosti, vtedy to je… Celý komentár »
SPPK pracuje pre každého farmára, ktorý vyrába a zamestnáva, platí odvody a dane. Aj pre malých aj pre veľkých. Ak veľká firma vie zamestnancom vyplatiť mzdy a odvody z nich vo výške presahujúcej dotácie, tak by nemala mat krátené dotácie. Podľa mna by sme mali posudzovať dotácie nie ako absolútne… Celý komentár »
SPPK pracuje pre každého farmára, ktorý vyrába a zamestnáva, platí odvody a dane. Aj pre malých aj pre veľkých. Ak veľká firma vie zamestnancom vyplatiť mzdy a odvody z nich vo výške presahujúcej dotácie, tak by nemala mat krátené dotácie. Podľa mna by sme mali posudzovať dotácie nie ako absolútne… Celý komentár »
Je nacase aby uz niekto vysvetlil vsetkym malym ukrivdenym farmarom ze podpora na plochu je percentualne rovnaka pre vsetkych a ze velke podniky maju na krku mnozstvo zamestnancov a uverov aby udrziavali vidiek. Velki dokazu robit pokroky v inovaciach. Prave mali podporuju ciernu ekonomiku nic nezveladuju neberu na seba ziadne… Celý komentár »
Re: Velky farmar: Len aby ich nekupili skor Cinania a potom budete pozerat, co su to inovacie 🙂 A kolko mate zamestnancov na ha, vy velki zamestnavatelia? K odbornosti: Preco vzdy vidime postrekovace na poliach, ked fuka vietor? Kde miznu vcely? A preco nelikvidujete nalety? Preco znecistujete vodstvo? Ake alternativy… Celý komentár »
Ako vravel Bohuš “a pak si vás koupim všechny”
Výborne, aspoň vieme o čo ide veľkým – zlikvidovať menších.
Apropo, Slovensko sa nezadržateľne blíži k magickej hranici 30% potravinovej sebestačnosti. ĎAKUJEME VÁM VEĽKÍ FARMÁRI, ŽE SA TAKTO UHĽADNE STARÁTE!!
…sme na titanicu, ale hudba hurá, akoby sa nič nestalo…
Napočúvajte ich, nás si nekúpia, nič dobré nerobia, nič neprinášajú, žiadny prospech, zamestnávajú minimum ľudí, nejaké životné prostredie im nič nehovorí, hlavne že si zminimalizujú náklady. Tak to aj vyzerá, keď má niekto v očiach iba peniaze a chce si kúpiť všetko a všetkých. Každopádne, pripadá mi to, že vládna… Celý komentár »
nesvádějte to na zaměstnance….velké podniky jako za komoušů, všechno je všech už tady bylo a jak to vypadá pamětníci jistě ví, nejlépe je to ovšem, když velký farmář si k tomu ještě dělá zákony a lobuje u EU, je to Titanic se vším všudy……https://www.echo24.cz/a/SKSSG/babis-i-milek-odmitaji-strop-pro-zemedelske-dotace-haji-jen-sebe-zlobi-se-soukromi-zemedelci
na tohle by malý farmář neměl, tohle asi nechcete nebo ano? https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/stret-zajmu-milkuv-koncern-by-mohl-cerpat-vyhodne-dotace_475966.html