Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

ASYF: Chceli sme poukázať na neriešenie problémov

ASYF: Chceli sme poukázať na neriešenie problémov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Milan Jurky (vpravo) počas diskusie na Agrokomplexe 2014

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF podporilo traktorový protest naprieč Slovenskom, ktorý sa konal minulý týždeň. Myslíme si, že v spoločnosti je veľmi dôležité prejaviť solidaritu voči poškodeným farmárom na východe Slovenska, ako aj v ostatných častiach našej krajiny.

Protestnými jazdami sme chceli poukázať aj na dlhodobé neriešenie problémov v agrosektore, ktoré majú za následok znižovanie našej potravinovej sebestačnosti. Taktiež nám nie je jedno, že polícia nekoná a nechráni farmárov, ktorí sú utláčaní na svojich poliach.

Ochrana Slovenskej pôdy
Nie je možné aby Slovák vo svojej obci chcel kúpiť pôdu a predkupné právo má zahraničný podnikateľ, ktorý už figuruje na liste vlastníctva. Ochrana slovenskej pôdy je základným heslom našich traktorových protestov. Po vstupe do Európskej únie v roku 2004 sme mali 10 rokov na to aby sme vytvorili zákon, ktorý by zaručil, že pôda bude patriť len Slovákom.

V roku 2014 nám skončilo desaťročné moratórium, ktoré zabraňovalo zahraničným spoločnostiam kupovať slovenskú pôdu. Vtedy sa narýchlo pripravil zákon o ochrane pôdy, ktorý Európska komisia veľmi rýchlo a ľahko zmietla zo stola.

Keď sa pozrieme na našich najbližších susedov Poliakov, Čechov, alebo Maďarov, tí sa veľmi dobre a zodpovedne pripravili. Naši farmármi sa na rozdiel od nich, ocitli nechránení pred pazúrmi zahraničných podnikateľov.

Potravinová sebestačnosť
Ďalším hlavným mottom bola potravinová sebestačnosť a dlhodobé smerovanie Slovenského vidieka. My mladí farmári sme chceli ukázať a stále poukazujeme aj predchádzajúcimi tlačovými správami či diskusiami, že vývoj slovenského poľnohospodárstva, tak ako je nastavený teraz je trvalo neudržateľný. Stále sa u nás prehlbuje odkázanosť na dovoz potravín, ktorá už prekročila hranicu 1,4 miliardy ročne.

Podpora malých a mladých farmárov
Poukázali sme aj na nedostatočnú podporu mladých a začínajúcich farmárov. Sme za to, že mladí farmári boli oklamaní sľubmi bývalého ako ja terajšieho vedenia rezortu pôdohospodárstva. Mladým bolo sľúbené, že budú podporení finančnou injekciou od štátu, pridelením pôdy ktorú spravuje SPF a finančnými prostriedkami na nákup pôdy z produktu SZRB Moja pôda pre mladých. Do historicky prvej podpory mladých farmárov zapojilo viac ako 2000 ľudí. Z tohto počtu bolo podporených len necelých 500 farmárov. Viacerí z nich však dodnes sľúbenú podporu nevideli už 3 roky. Taktiež pôda SPF, ktorá bola sľúbená mladým dodnes nebola pre nich vyčlenená. Sľuby ktorým mladí farmári verili, ich dostali do súčasnej veľmi zlej ekonomickej situácie a z nášho pohľadu cielene. Podpora malých farmárov na Slovensku takmer ani nie je.

Ciele traktorového protestu
Cieľom traktorového protestu bolo podpísanie memoranda, ktoré malo vzniknúť na základe diskusie a Slovensku má priniesť reformu v poľnohospodárstve. Znova sme sa dozvedeli len to, ako sa to nedá. Farmári majú robiť na poliach a nie presviedčať kompetentných aby chránili ich záujmy. Ministerstvo a štát má slúžiť ľuďom a určite nie naopak!

Taktiež nás veľmi zaráža aj stanovisko Rady poľnohospodárskych a potravinových samospráv, ktorí sa od protestu dištancovali a označili nás, ktorí sme celý týždeň nocovali na brehu Dunaja, že sme úzky okruh nespokojných farmárov hospodáriacich na hrane zákona.

Opak je pravdou, pretože protestu sa zúčastnili farmári, zástupcovia regiónov, ako aj jednotlivých združení farmárov. Rada poľnohospodárskych a potravinových samospráv združuje prevažne členov bývalých JRD, ktorí ale obhospodarujú 80 percent plochy Slovenska.

To, že mladý a malý farmár hospodári na hrane zákona nie svojou vinou, preto tento legislatívny rámec nemôžeme akceptovať. Prirovnávame to k človeku ktorému niekto poláme nohy a potom vyhlási súťaž v behu, do ktorého sa môžu zapojiť len najlepší bežci.

Naše združenie nie je členom RPPS, pretože sme už súčasťou Vidiecke platformy ktorú sme ako spoluzakladajúce združenie vytvorili v roku 2014. Preto nemôžeme akceptovať vyjadrenia pani ministerky, že relevantný partner ministerstva bude len s RPPS.

Závery
Týždeň strávený v Bratislave nás vo veľa veciach potešil. Teší nás, že na Slovensku ešte stále funguje spolupatričnosť, napriek tomu, že sa veľkí alebo aj malí farmári prebiehajú len pred tým, aby mali viac hektárov, teda viac priamych platieb. Potešilo nás aj pochopenie verejnosti, ktorá chce mať na stole hlavne slovenské a zdravé potraviny. Na Tyršovom nábreží sa prestriedalo niekoľko stoviek Bratislavčanov so svojimi rodinami a deťmi. Skutoční farmári, ktorí mali mozoľnaté ruky, spálené tváre im s radosťou ukazovali svoje traktory a rozprávali príbehy zo svojich fariem.

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF dúfa, že kompetentné orgány si uvedomia, že slovenský agrosektor je naozaj vo vážnom a krízovom stave a potrebuje nutnú reformu. Musíme si uvedomiť, že pokiaľ ide o ochranu slovenskej pôdy je to v prospech pre malého ako aj veľkého poľnohospodára.

Združenie mladých farmárov na Slovensku ASYF, nechce byť len PR poradným orgánom ministerstva, ale ide nám o skutočnú zmenu, ktorá bude smerovať k potravinovej sebestačnosti, zamestnanosti ako aj trvalej udržateľnosti. Na teraz sme odišli domov, vykonávať žatvu a práce okolo fariem, avšak ak sa nezačne konať, po žatve sa vraciame vo väčšej sile.

Autor článku: Milan Jurky, predseda ASYF
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Milan Jurky (vpravo) počas diskusie na Agrokomplexe 2014

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Neregistrovaný
Anonym
27. júna 2018 14:50

Verejnosť chce mať na stole zdravé a slovenské potraviny.Z ktorej krajny bola zelenina ktorú ste rozdávali na námestí. Napíšte konečne pravdu.

A.K.
Neregistrovaný
A.K.
27. júna 2018 21:38

Do takéhoto stavu sebestačnosti nás dostali „zástupcovia poľnohospodárov“ – SPPK, ktorí diktujú poľnohospodársku politiku krajiny. Bolo by na čase skloniť hlavy a odijsť – zostárli ste páni komunisti. Milan, len ak budete mať zastúpenie v rozhodovacích pozíciách ministerstva, len vtedy sa môže niečo niečo zmeniť. Kto rozhodoval a rozhoduje o… Celý komentár »

Anonym
Neregistrovaný
Anonym
28. júna 2018 7:01

Myslím že ani neviete že SPPK má úplne nové vedenie, keď spomínate Milana. Veľmi múdro ste napísal že o poľnohospodároch rozhoduje MPSR a hlavne EÚ ale to Vy už vôbec nevnímate. SPPK bohužial nerozhoduje o podmienkach ale len pripomienkuje návrhy.

agrisato
Neregistrovaný
agrisato
28. júna 2018 19:56

Milan je Jurky… , ale Ti to páli !

stary gazda421
Neregistrovaný
stary gazda421
5. júla 2018 11:08

Drahi mladi a mali ale aj nespokojni farmari je vas 18000 založte si agrarnu stranu a ked vas bude volit len manželka adeti budete v PARLAMENTE a nominujete si svojho ministra

Peter
Neregistrovaný
Peter
5. júla 2018 17:25

Re: stary gazda. Dobre, súdruh predseda. Vy svoju ministerku máte, kolchozy tiež stále v rukách, dokonca sprivatizované a hľa – pomaly všetky potraviny do republiky dovážame.