Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Rozvoj potravinárstva v SR bude závisieť od predajnosti jeho produkcie

Ďalší rozvoj potravinárskej výroby v SR bude závisieť od predajnosti jej produkcie. “V obchodných systémoch má u nás vyrobený tovar naďalej nedostatočné zastúpenie,” informoval na valnom zhromaždení Únie potravinárov Slovenska (ÚPS), ktoré sa konalo v Bratislave, tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Výsledkom je negatívny vývoj salda zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami, ktoré napríklad len za 10 mesiacov minulého roka dosiahlo 761,2 milióna eur, pričom v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2008 sa zhoršilo o 67,5 milióna eur.

“Rok 2009 poznamenali predovšetkým dôsledky svetovej finančnej a hospodárskej krízy, ktoré neušetrili ani slovenské agropotravinárstvo, pretože poklesol dopyt zo strany spotrebiteľov a vyostrili sa niektoré aspekty dodávateľsko-odberateľských vzťahov,” povedal predseda ÚPS Dušan Janíček. Okrem toho bol aj rokom zavedenia eura, s čím sa spájali mnohé očakávania i obavy.

Aj keď Slovensko podľa Janíčka tento mimoriadne náročný krok vo všeobecnosti zvládlo, nevyhlo sa najmä v prvých mesiacoch vlaňajška niektorým otrasom, súvisiacim so stratou možnosti vyžívať nezávislú monetárnu politiku na korigovanie výkyvov na trhu. Jedným z dôsledkov bola nákupná turistika Slovákov do susedných krajín, ku ktorej dochádzalo vo vyhranenej forme najmä v prvej tretine roka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments