Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj kukurice a pšenice na burzách v januári

Vývoj kukurice a pšenice na burzách v januári
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

December, čo sa týka cien poľnohospodárskych komodít, sa niesol v pozitívnom duchu. Bolo to v dôsledku oslabovania dolára, voči euru, stúpajúcim cenám ropy, ale i v dôsledku odhadov, ktoré predpokladali pokles produkcie. Šok nastal 12. januára 2010, zverejnením správy USDA, keď napriek tomu, že sa čakala korekcia úrod smerom dolu, došlo k navýšeniu odhadu produkcie, ako i koncových zásob pšenice a kukurice. Dôvodom bola vyššia úroda v Južnej Amerike. Pre kukuricu sa teda nepotvrdilo zníženie produkcie vplyvom nepriaznivého počasia v USA.

Burzy okamžite zareagovali a to prepadom cien v priebehu jedného dňa na burze CBOT /Chicago/ o cca. 7% a na burze EURONEXT /Paríž/ o cca. 2%. Korekcia ceny kukurice smerom nadol pokračovala v priebehu celého mesiaca. Na CBOT uzatvárala kukurica, pre termín obchodovania marec, stratou cca. 14 %, pre burzu EURONEXT celkovo, pre termíny obchodovania marec, so stratou 5,5%. Budapeštianska burza BÉT sa v priebehu mesiaca január správala skôr pokojne. Tu nebol prepad cien kukurice tak výrazný, ako na ostatných burzách. Rast cien sa ale pozastavil i na tejto burze a očakáva sa korekcia cien smerom nadol.

Dôvodom neustáleho poklesu cien kukurice je na jednej strane číslo globálnej produkcie (podľa predpovede zmena zo 787 na 796,5 mil.ton), na druhej strane rekordná úroda v Južnej Amerike, ktorá bude podľa predpokladu, držať ceny kukurice na začiatku roka svojim exportom na nízkej úrovni. Nové správy ohľadne exportu kukurice z USA ku koncu mesiaca sú priaznivejšie, napriek stále posilňujúcemu doláru (cca. 3%). To sa odzrkadlilo v poslednom týždni na miernejšom poklese ceny.

Vývoj cien pšenice bol podobný ako pri kukurici, i keď pri nej analytici neočakávali nejakú prudkú zmenu ceny, skôr stabilizáciu, prípadne mierny nárast. Podobne ako kukurica, aj pšenica od polovice januára vplyvom správy USDA znehodnocuje. Pre burzu EURONEXT, kedy je na grafe v polovici mesiaca zreteľná zmena mesiaca obchodovania z termínu január na termín marec, je pre termín obchodovania marec, pokles ceny pšenice za celý mesiac cca. 7%. Pre burzu CBOT sa jedná o celomesačnú korekciu ceny smerom dolu o viac ako 14%, burza BÉT /Budapešť/ vykazuje prepad cien viac ako 10%. Posledné predpovede IGC pre pšenicu hovoria o náraste globálnej produkcie na 674 mil. ton, čo je len o 2% menej, ako v rekordnom roku 2008. Prognóza sa zvýšila od novembra pre Rusko a Kanadu. Na cenu pšenice vplýva aj správa USDA o exportnej sile, ktorá už viac týždňov po sebe, nebola pre rast cien tejto komodity priaznivá.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments