Holanďania plánujú v skleníkoch pri Dusle Šaľa pestovať kvety a zeleninu
Holandské spoločnosti majú záujem prevádzkovať skleníkové hospodárstvo v meste Šaľa. Spoločnosť EnergyPlant, ktorá zabezpečuje prepojenie dopytu zo strany holandského poľnohospodárskeho sektora a ponuky zo zahraničia, na základe vyhodnotenia požadovaných kritérií považuje za veľmi dobrú lokalitu oblasť v bezprostrednom okolí fabriky Duslo Šaľa v katastrálnom území mesta i obce Močenok. Zástupcovia firmy rokujú s predstaviteľmi mesta i zástupcami Dusla od októbra minulého roka, spolupracujú aj so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a ďalšími štátnymi inštitúciami.
Podľa zámerov EnergyPlantu, ktoré predložila spoločnosť vedeniu mesta Šaľa, by malo zhruba päť až šesť firiem v horizonte 10 rokov uviesť do prevádzky približne 175 hektárov (ha) skleníkov. Pestovanie okrasných rastlín a zeleniny v nich v pomere jedna ku jednej by si vyžiadalo vytvorenie 680 stálych pracovných miest, 190 dočasných a približne 1220 sezónnych brigádnických miest. Celkové investície za plánovaných 175 ha skleníkov, 300 ha pozemkov, rozvodové potrubia, investície do vybudovania infraštruktúry a úpravy, ktoré bude potrebné uskutočniť vo fabrike Duslo, predstavujú zhruba 300 až 400 miliónov eur.
Oblasť v okolí fabriky Duslo je podľa zástupcov EnergyPlantu zaujímavá najmä preto, že je tu dostatok možností na vyhrievanie skleníkov prostredníctvom geotermálnych zdrojov energie. Podzemné zásobárne vody sa nenachádzajú príliš hlboko pod povrchom a môžu slúžiť ako akumulátory tepla. V regióne sa nachádza potrebné množstvo dostupnej vody z rieky Váh a zároveň je tu dostatok pracovnej sily. Z Dusla možno získavať dostatok oxidu uhličitého. Množstvo čistého oxidu uhličitého, ktoré je potrebné v prípade otvorených skleníkov, je približne 200 až 250 kilogramov na hektár za hodinu, v prípade uzavretého skleníka stačí aj menšie množstvo. Množstvo oxidu uhličitého, ktoré vyprodukuje Duslo, by stačilo na prevádzkovanie 175 ha otvorených skleníkov. V prípade, že by sa začali využívať uzavreté skleníky, množstvo oxidu uhličitého by vystačilo na prevádzkovanie približne 720 ha takýchto skleníkov.
Podľa predloženého návrhu plánuje spoločnosť v tomto roku vypracovať ďalšie analýzy týkajúce sa uskutočniteľnosti projektu, vrátane možností získania pozemkov. V budúcom roku by sa mali uzatvárať zmluvy s investormi, ďalším krokom bude postúpenie pozemkov investorom. V prípade potreby upravenia či doplnenia územného plánu by malo dôjsť k jeho úprave. Spoločnosť tiež plánuje získať stavebné povolenia a rozbehnúť samotnú realizáciu výstavby komplexu. Ďalej vzniknú organizačný útvar a energetická spoločnosť. V ďalšej fáze uzavrie novovzniknutá energetická spoločnosť dohody so spoločnosťou Duslo. Následne sa bude realizovať výstavba rozvodových potrubí pre oxid uhličitý, zvyškové teplo a plyn a hĺbenie prvých geotermálnych vrtov. Výstavba skleníkov a infraštruktúry by sa mala začať v druhej polovici roka 2011, samotná produkcia je naplánovaná od roku 2012.
je rok 2014 a sklenník žiadny 🙁 takže asi tak