Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Rozhodnutie o zrušení zákazu nákupu pôdy ešte nepadlo

Rozhodnutie o zrušení zákazu nákupu pôdy ešte nepadlo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Obmedzenie nákupu slovenskej pôdy cudzincami sa podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona (Most-Híd) zatiaľ nepredlžuje. Platnosť zákazu „padá“ 1. mája 2011.

„Definitívne rozhodnutie v tejto otázke ešte nepadlo. Je treba si uvedomiť, že už dnes na základe súčasne platných právnych predpisov je možné, aby akýkoľvek devízový cudzinec prišiel na územie SR, založil si právnickú osobu a cez ňu nakúpil toľko pôdy, koľko chce, pretože v podstate nemá žiadne obmedzenia. Tým, že sa zákaz odblokuje a budú môcť nakupovať pôdu v SR aj cudzinci – fyzické osoby, ktoré nebudú musieť založiť právnickú osobu, tým sa nič nezmení. Nebude väčší ani menší záujem, lebo tí, ktorí chceli pôdu kúpiť doteraz, tak už kúpili,“ uviedol Simon v rozhovore pre TASR.

MPRV SR sa zatiaľ prikláňa k tomu, že by sme nemali pravdepodobne ísť cestou predĺženia zákazu nákupu pôdy v SR.

„Zároveň pripravujeme analýzu toho, ako je zabezpečený systém predaja nákupu poľnohospodárskej a lesnej pôdy na území starých členských štátov EÚ. V mnohých prípadoch majú staré členské krajiny zakotvené, že záujemca o predaj pôdy musí skutočnosť, že chce predať pôdu, ohlásiť napríklad obci, agrárnej samospráve alebo na niektorom orgáne štátnej správy. Prednosť pri kúpe má v prvom rade domáci subjekt. Je obvyklé, že ak na nákup pôdy záujemca nedostane súhlas, tak nemôže pôdu kúpiť,“ priblížil.

Zsolt Simon uviedol, že systémy, ktoré sú v starých členských krajinách, v súčasnosti naše rezortné ministerstvo vyhodnocuje a hľadá priestor, pre vhodné uplatnenie na Slovensku.

„Napríklad v Nemecku, vo Francúzsku môžem, obrazne povedané, prísť, mať peniaze, ale pôdu nekúpim, pretože nákup je v mnohých prípadoch naviazaný na to, že nielen právnická osoba, ale aj jej majitelia, konatelia musia mať na danom území trvalý pobyt a musia na pôde podnikať. Sú tam teda prísne stanovené kritériá,“ dodal minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments