Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica na rázcestí. Ďalší nárast, alebo pozvoľný pokles?

Pšenica na rázcestí. Ďalší nárast, alebo pozvoľný pokles?
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Egypt je najväčší svetový importér pšenice a nepokoje z pred niekoľkých týždňov spôsobili obavy ohľadne zastavenie dovozu do tejto krajiny. Tlak na vývoj cien teda spôsobil ku koncu minulého mesiaca prepad cien. Pšenica poklesla na burze v Chicagu o 6,9 percenta a burze v Paríži o viac ako 4 percentá. Burza v Budapešti rástla o približne 4,7 percenta, ale to len z dôvodu kurzových rozdielov.

Na cenu pšenice v tomto mesiaci má vplyv aj vývoj počasia v hlavných pestovateľských oblastiach Grean Plain v USA. Snehové zrážky a ich vplyv na pôdnu vlhkosť mali pozitívny dosah na aktuálne vývojové štádium rastlín.

Predpokladá sa, že vlády nepokojmi zmietaných krajín budú v najbližšej dobe riešiť otázky importu, aby upokojili situáciu. Obavy sú ale v súvislosti s platobnou disciplínou týchto krajín. Pozitívne môže na cenu vplývať fakt, že Čína sa podľa analytikov bude snažiť zvyšovať dovoz agrokomodít. Táto krajina je v otázke tvorby ceny významná, pretože jej stále rastúce obyvateľstvo súvisí s väčším konzumom obilnín a najmä mäsa.

Medzinárodná rada pre obilniny IGC počíta v roku 2011/2012 s vyššou produkciou pšenice ako v hospodárskom roku 2010/2011. Predpoklad navýšenia o 24,5 mil. ton oproti predchádzajúcemu roku činí nárast o skoro 4%. Navýšená bude pravdepodobne aj plocha osiatia na 224,4 mil. ha.

Produkcia pšenice v USA bude ale pravdepodobne znížená o 2 mil. ton na 58 mil. ton, naopak EÚ by mala svoju produkciu zvýšiť na 143 mil. ton. Rusko a Ukrajina by mala dosiahnuť lepšiu úrodu ako v roku 2010. Rusko 57 mil. ton a Ukrajina 21 mil. ton.

Globálna spotreba pšenice by podľa tejto organizácie mala v porovnaní s minulým hospodárskym rokom narásť v roku 2010/2011 na 661 mil. ton a počíta sa tu s dopytom zo strany potravinového priemyslu, výroby kŕmnych zmesí ako i priemyselného spracovania.

V Dôsledku vysokého dopytu a nedostatku kvalitnej pšenice sa očakáva stabilná cena.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments