Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica na burzách v novembri a budúci vývoj

Pšenica na burzách v novembri a budúci vývoj
insert_photopoľnoinfo.sk

Mesiac november sa na svetových burzách niesol v znamení rastu, tak pre pšenicu, ako aj pre kukuricu. Pšenica dosiahla celkové zhodnotenie na burze EURONEXT v Paríži o 3 percentá a až o 7,5 percenta sa zhodnotila na burze CBOT v Chicagu.

Celý mesiac sa niesol v optimistickom duchu a najmä jeho prvá polovica pomohla posilniť ceny komodít. V druhej polovici mesiaca sa prejavil problém dubajskej štátnej investičnej spoločnosti so splácaním dlhu, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.

Pšenica na burze Paríž EURONEXT dosiahla za celý mesiac november nárast o približne 3 percentá, keď na konci mesiaca dosiahla hodnotu 133,25 eur pre januárový termín obchodovania. Maximum dosiahla 17. novembra /134,75 eura/, podobne aj Chicago, keď v tento deň dosiahla hodnotu takmer 142 eur. V posledný týždeň došlo i na burze v Chicagu k určitému poklesu a obchodovanie v mesiaci november sa uzatváralo s cenou 138,77 eur za tonu. Pokles bol okrem už spomínaného šoku v podobe správ z Dubaja, spôsobený tiež stále lepším predpovediam produkcie pšenice v USA, pokročeniu výsevu tejto komodity na budúci rok, ako aj znižujúcemu sa exportnému potenciálu a domáceho dopytu.

Pokiaľ k 22.11.2009 bolo podľa týždennej správy USDA osiatych 93 percent pšenice, k 29.11.2009 už bolo zasiatej 96 percent obilniny, čo je len o dve percentá menej, ako minulý rok. Na export americkej pšenice a objem obchodov uskutočnených na burze má vplyv aj porovnanie cien s inými štátmi napr. Francúzsko a Rusko. Tu importéri môžu kúpiť pšenicu aj s prepravnými nákladmi o 20 až 30 eur lacnejšie.

Budapeštianska burza BÉT mala v mesiaci november mierny medvedí ( klesajúci) trend. Decembrový kontrakt zaznamenal prepad o približne 7 eur za tonu. Pokiaľ minulý mesiac mala pšenica na tejto burze stúpajúcu tendenciu a končila na hodnote 30 200 HUF, mesiac november končila s poklesom o 2290 HUF, čo je strata vo výške približne 9 eur. Ceny pšenice pre marcové termíny obchodovania sú v porovnaní s maximami z júna tohto roka, nižšie o viac ako 40 percent.

Rekordná úroda obilnín, obrovské zásoby v Poľsku, ktoré sú za posledných desať rokov najväčšie, ale i nízka exportná sila štátov európskej dvadsať sedmičky (cca. 20% menšia ako minulý rok), tlačí ceny obilnín nadol, prípadne ich vplyvom správ a predpovedí na hospodársky rok 2010/11 stabilizuje. V mesiaci december sa neočakávajú väčšie cenové výkyvy a to najmä v dôsledku vyčkávacej taktiky, ktorú zvolili tak predajcovia, ako i nákupcovia pšenice. Výraznejšie pohyby cien sa môžu očakávať skôr na začiatku budúceho roka. Vtedy sa ukáže akým smerom sa bude vývoj cien pšenice pohybovať.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments